Ekstrakcja zęba=usunięcie zęba

Potocznie wyrwanie zęba, to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniego instrumentarium (kleszczy, dźwigni itp.).

Zabieg wykonywany jest w naszej klinice znieczuleniu, przy zachowaniu aseptyczności pola operacyjnego. Wskazaniami do ekstrakcji zębów są stany chorobowe niepoddające się już leczeniu zachowawczemu. Najważniejsze z nich to:

  • przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych,
  • głębokie złamanie zębów,
  • zaawansowane stadia paradontozy.

Należy pamiętać, że ekstrakcja zęba jest ostatecznością i dokładamy wszelkich starań, aby do tego nie dopuścić, wykorzystując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie stomatologii.

W UNIDENT UNION Dental Spa każda ekstrakcja jest przeprowadzana w sposób atraumatyczny (tzn. tak aby usunięcie zęba powodowało jak najmniejszy uraz tkanek otaczających, zarówno twardych – kości, jak i miękkich – dziąsło).

Sposób taki może wydłużyć jednak czas trwania zabiegu usunięcia zęba, ponieważ wymaga większej precyzji od stomatologa, a często też dodatkowych, specjalistycznych narzędzi i badań diagnostycznych.

Korzyści płynące z zastosowania takiej procedury mają jednak ogromny, pozytywny wpływ na przebieg gojenia i dalszej kondycji otaczających tkanek.

Idealnym rozwiązaniem bezpośrednio po ekstrakcji zęba jest wykonanie regeneracji utraconej tkanki kostnej oraz zębodołu (miejsca po usuniętym zębie), preparatem kościozastępczym np. Bio-Oss oraz membraną zaporową, która oddzielaj gojącą się, nowo powstającą kość od tkanek miękkich (dziąsła), np. Bio-Gide. Działania takie to profilaktyka zaniku kości wyrostka zębodołowego, umożliwiająca w przyszłości prawidłową rekonstrukcję utraconego zęba za pomocą implantów zębowych i koron protetycznych.

W określonych przypadkach klinicznych możliwa jest natychmiastowa implantacja w miejscu po usuniętym zębie (tzn. podczas jednego zabiegu, w pierwszym etapie usuwany jest ząb, a następnie wszczepiany implant zębowy, oraz wykonywana jest regeneracja kostna z użyciem materiału kościozastępczego i membrany zaporowej) (patrz: Implantologia)

na zdjęciu: Wojciech Kołosowski i Iwona Gnach-Olejniczak, lekarze stomatolodzy UNIDENT UNION Dental Spa