Usuwanie ósemek

Bezbolesne i szybkie rozstanie z ósemkami

Nie ma mądrego usuwania zębów mądrości bez dokładnej diagnostyki RTG. Tylko precyzyjne zobrazowanie ósemek za pomocą radiowizjografii pozwala zaplanować i wykonać zabieg w sposób komfortowy dla pacjenta i nieinwazyjny dla pozostałego uzębienia.

W Unident Union Dental Spa podchodzimy indywidualnie do każdego pacjenta, który wymaga ekstrakcji ósemek.

Nie zawsze jest to zabieg chirurgiczny, ale nawet klasyczna ekstrakcja (usunięcie) w pełni wyrżniętego zęba wymaga obrazowania RTG, które pokaże jak przebiegają korzenie ósemki.

Dlatego podstawą rzetelnego zabiegu jest w tym przypadku wykonanie cyfrowego zdjęcia – panoramicznego i celowanego.

W zabiegach chirurgicznych wspiera nas także badanie dostępnym w klinice stożkowym tomografem komputerowym Kodak 9500 z obrazowaniem 3D.

Dr Wojciech Kołosowski: Przygotowanie do ekstrakcji to klucz do sukcesu. Zabieg trzeba tak zaplanować, by nie uszkodzić zębów sąsiednich. Podczas ekstrakcji ósemek dolnych dodatkowo musimy zadbać o bezpieczeństwo nerwu zębodołowego dolnego w kanale żuchwowym. Jeśli ząb jest w całości wyrżnięty i zobrazowany, prawidłowe podważenie i usunięcie ósemki to kwestia 10-15 minut.

W Unident Union Dental Spa zajmujemy się usuwaniem ósemek:

 • zatrzymanych w kości, które stwarzają zagrożenie dla pozostałych zębów, zdrowia przyzębia oraz niosą ryzyko wywołania chorób zębopochodnych (patrz: Operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego)
 • zatrzymanych w kości, blokujących terapię ortodontyczną
 • nieprawidłowo wyrzynających się (niemieszczące się w łuku, uciskające okoliczne tkanki, wywołujące opuchliznę, stan zapalny dziąseł i całego przyzębia, przez co stwarzające zagrożenie dla zdrowia całego organizmu)
 • zajętych próchnicą, gdy ze względu na położenie leczenie jest utrudnione (z wyboru pacjenta)

Zagrożenia ze strony patologicznie położonych ósemek:

 1. Częściowo wyrżnięte ósemki to potencjalne siedlisko bakterii bytujących w zbierającej się wokół zębów płytki nazębnej. Wywołują one zapalenia dziąseł i całego przyzębia, a po przedostaniu się do krwioobiegu docierają do innych części ciała. Patologicznie położona ósemka może wywołać na przykład zapalenie opon mózgowych czy nerek.
 2. Ze względu na bliskie sąsiedztwo stan zapalny prowokowany przez ósemki może być sprawcą zmian zapalnych skóry w rejonie twarzy. W klinice często obserwujemy, że po usunięciu zębów mądrości i wyleczeniu przyzębia pacjenci przestają narzekać na trądzik, a stan ich cery poprawia się radykalnie.

Zalecenia po usunięciu ósemki:

 • Na tydzień zrezygnuj z intensywnego płukania jamy ustnej.
 • Zapomnij także o paleniu papierosów, także tych elektronicznych. Okazuje się, że zasysanie powietrza podczas zaciągania się może spowodować odklejenie się skrzepu, który jest podstawą gojenia się rany.
 • Z tego samego powodu niewskazane jest picie napojów przez słomkę, dopóki rana nie zagoi się.
 • Przez kilka dni unikaj gorących i twardych pokarmów oraz alkoholu i intensywnego wysiłku. Wszystko to może zaburzyć gojenie się rany.
 • Utrzymuj higienę jamy ustnej za pomocą delikatnego szczotkowania zębów miękką szczoteczką z ominięciem miejsca po ósemce.
 • W wielu przypadkach wskazana jest też osłona antybiotykowa. Otrzymasz od nas niezbędne recepty.
 • W razie niepokojących objawów (przedłużone krwawienie, silny ból, zaburzenia w powstawaniu skrzepu) nie czekaj, tylko skontaktuj się z nami telefonicznie i umów na wizytę.

na zdjęciu: Wojciech Kołosowski i Iwona Gnach-Olejniczak, lekarze stomatolodzy UNIDENT UNION Dental Spa