Kluczowym elementem wykonania funkcjonalnej i wysoko estetycznej odbudowy protetycznej jest DOBÓR ODPOWIEDNIEGO ŁĄCZNIKA IMPLANTOLOGICZNEGO.
Łącznik to komponent łączący jamę ustną z implantem i stanowiący filar odbudowy protetycznej.
Dobór łącznika implantologicznego zależy od:
- Typu zainstalowanego implantu
- Średnicy implantu
- Wymiaru zęba, który odbudowa implantoprotetyczna odtwarza
- Wymiarów tkanki miękkiej
- Miejsca w zgryzie
- Wysokości projektowanej korony
ŁĄCZNIKI IMPLANTOLOGICZNE DZIELIMY NA STANDARDOWE I INDYWIDUALNE
Systemy implantologiczne oferują szeroki wachlarz STANDARDOWYCH ŁĄCZNIKÓW implantologicznych. Różnią się one m.in. pozycją stopnia, wysokością, szerokością, kątem wychylenia w stosunku do osi implantu, rodzajem materiału, z jakiego są wykonane. Zawsze jednak należy brać pod uwagę, że stosując to rozwiązanie protetyk dopasowuje projekt odbudowy protetycznej do fabrycznie przygotowanych standardowych łączników, których modyfikacja jest ograniczona.
Najlepsze dopasowanie do indywidualnej sytuacji w jamie ustnej pacjenta zapewniają ŁĄCZNIKI INDYWIDUALNE, ale jest wiele takich okoliczności klinicznych, gdzie wystarczy zastosowanie tańszych łączników standardowych.
ŁĄCZNIKI INDYWIDUALNE GWARANTUJĄ NAJWYŻSZĄ ESTETYKĘ PRAC PROTETYCZNYCH NA IMPLANTACH
- Ich kształt jest modelowany ściśle pod potrzeby konkretnej odbudowy protetycznej, z reguły jest on podobny do oszlifowanego kikuta zębowego. Najpierw projektujemy odbudowę protetyczną jako model (wax-up), który jest następnie skanowany skanerem w pracowni protetycznej z dokładnością do kilku mikronów. W oparciu o wirtualny model centrum frezowania projektuje łącznik indywidualny w systemie CAD/CAM, a następnie frezuje go w systemie 5-osiowym.
- Są biozgodne, wykonuje się je z dwutlenku cyrkonu lub z tytanu.
- Zapewniają najlepszy profil wyłaniania, co ma wpływ na optymalne podparcie dla tkanek miękkich i ich kondycję w czasie.
- Są w stanie skorygować pozycję implantu, tak by jeszcze lepiej zrealizować zaplanowane funkcje i estetykę.
- Umożliwiają umieszczenie stopnia na granicy lub tuż pod granicą tkanek miękkich, co eliminuje ryzyko powikłania związane z przedostaniem się cementu do kieszonki i wywołaniem stanu zapalnego.
- Nie wymagają poprawek ani dodatkowych wizyt u lekarza związanych z dopasowaniem łączników standardowych.
- Łączniki indywidualne zapewniają pełną przewidywalność i trwałość uzupełnień protetycznych na implantach.
W UNIDENT UNION Dental Spa stosujemy także tymczasowe łączniki implantologiczne, które są stosowane w natychmiastowych rekonstrukcjach w strefach estetycznych. Łączniki takie są od razu obciążane niefunkcjonalną odbudową protetyczną, która pozwala na zachowanie estetyki przez okres nawet ok. 6 miesięcy. W tym czasie tkanki miękkie goją się i adaptują do nowych warunków, dzięki czemu można wprowadzić łącznik pod prawidłową odbudowę protetyczną.
Pod względem materiału, z których wykonane są łączniki stosujemy:
- ŁĄCZNIKI TYTANOWE
- ŁĄCZNIKI CYRKONOWE (z tlenku cerkonu)
- ŁĄCZNIKI Z PORCELANY WARSTWOWEJ
Najwyższą estetyką i funkcjonalnością charakteryzują się łączniki cyrkonowe i porcelanowe, ponieważ ich barwa zbliżona jest do naturalnego uzębienia.
Zalety łączników ceramicznych:
- Kolorystyka taka jak występująca w naturalnym uzębieniu
- Brak szarych przebarwień w kieszonce dziąsłowej
- Rozjaśnienie cienkiej błony śluzowej
- Biokompatybilność: brak alergii, integracja z dziąsłem, mniejsza podatność na złogi płytki bakteryjnej w porównaniu do łączników metalowych