1. Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
Stomatologia XXI wieku jest w stanie zapewnić bezbolesny przebieg większości procedur leczniczych. W erze skutecznych i bezpiecznych środków znieczulających leczenie kanałowe nie musi być bolesne. Znieczulenie w formie delikatnego zastrzyku daje szybki i skuteczny efekt. Stosowane jest zazwyczaj w leczeniu zębów bolesnych samoistnie lub zawierających chorą, ale jeszcze żywą, miazgę. Dotyczy to głównie zabiegów wykonywanych w ramach tzw. pogotowia stomatologicznego.
2. Jak długo trwa leczenie kanałowe?
Nowoczesne techniki stosowane w Klinice UNIDENT UNION Dental Spa pozwalają w 98% przypadków zakończyć leczenie kanałowe na jednej wizycie. Przy pomocy nowych technik opracowania kanałów (ręcznych i mechanicznych) oraz narzędzi wspomagających ich sterylizację (laser Elexxion Claros), nawet "zęby z ropą" dają się wyleczyć w trakcie 1-2 wizyt. Leczenie kanałowe zębów z martwą zakażoną miazgą wymaga wyjałowienia kanałów korzeniowych.
3. Czy nie lepiej po prostu usunąć chory ząb?
Kiedy usunie się choćby jeden i nie uzupełni w krótkim czasie braku, sąsiednie zęby zaczynają się pochylać, a przeciwstawne wysuwać w stronę pustego miejsca. Może to negatywnie wpłynąć na zdolność żucia i doprowadzić do rozchwiania lub starcia pozostałych zębów, a także przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych.
Przesuwanie się zębów doprowadza również do zapadania się policzków i warg, a co za tym idzie do niekorzystnych zmian w wyglądzie twarzy. Ułatwione jest także odkładanie się płytki nazębnej przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i próchnicy, a co za tym idzie szybszej utraty pozostałych zębów. Istotne są też koszty.
Warto pamiętać, że uzupełnienie braków zębowych czyli wykonanie protez, mostów albo zastosowanie implantów jest dużo droższe od leczenia kanałowego i ewentualnych kosztów rekonstrukcji pojedynczą koroną.
Najważniejsze jest uratowanie naturalnego korzenia, gdyż wtedy doświadczony protetyk przywróci ząb do pełnej sprawności.
4. Czy ząb po leczeniu kanałowym nie złamie się?
Ząb, który musiał być leczony kanałowo zwykle ma bardzo zniszczoną koronę tzn. część naddziąsłową, czasem pozostaje tylko korzeń i dlatego aby zapobiec pękaniu i odłamywaniu się ścian zęba lekarz zwykle wykonuje protetyczna odbudowę zęba, czyli wkład koronowo-korzeniowego i korony protetycznej. Działanie to doprowadza do pełnej i funkcjonalnej odbudowy zęba.
5.Czy ząb martwy zmienia swój kolor, ciemnieje?
Tak. Ząb przybiera w różnych odstępach czasu ciemniejszy kolor ze względu na przebarwienia wewnętrzne i zewnętrzne. Przeważają przebarwienia wewnętrzne, tzn. te, które powstają pod wpływem preparatów wypełniających kanał i koronę zęba.