Pytania o ortodoncję

1. Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Noszenie aparatu jest główną częścią procesu leczenia ortodontycznego. Fakt posiadania aparatu na zębach świadczy o naszej dbałości o zdrowie i wygląd. Efekt leczenia ortodontycznego czyli wyleczenie z wady zgryzu umożliwia zachowanie w zdrowiu zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych a także dobrego samopoczucia przez wiele lat. Pomaga też w niwelowaniu niektórych wad wymowy, służy poprawie estetyki.

2. Jak długo będę nosić stały aparat?

Dzięki zastosowaniu w klinice UNIDENT UNION Dental Spa systemów samoligaturujacych czas leczenia staje się znacznie krótszy niż leczenie przy zastosowaniu aparatów konwencjonalnych. Z kolei krótszy okres leczenia oznacza mniejszą liczbę wizyt i uzyskanie pięknego uśmiechu … szybciej. Nasi Pacjenci zaskoczeni są jak szybko, ponieważ czas leczenia jest krótszy nawet o 6 miesięcy, a ilość wizyt zmniejsza się prawie o połowę.

3. Czy metalowe elementy aparatu będą mnie raniły? Jak długo mogę odczuwać dyskomfort w związku z podrażnieniami warg i policzków?

Zazwyczaj nie, gdyż błona śluzowa szybko przystosowuje się do aparatu, jednak zdążają się pojedyncze przypadki, kiedy pacjent jest bardziej wrażliwy i odczuwa dyskomfort. Dolegliwości tego typu mogą utrzymywać się przez dłuższy czasu. W takiej sytuacji dla złagodzenia podrażnień na osuszony element aparatu nakładamy wosk/silikon ortodontyczny. Wosk służy do zabezpieczania ostrych elementów aparatu, po to aby nie powodowały podrażnienia śluzówki jamy ustnej. Nie stosuje się go zawsze ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Jeśli po założeniu aparatu czujesz, że pewne jego elementy ocierają śluzówkę (najczęściej są to okolice zamka na zębach, które są ustawione bardzo nieprawidłowo) należy go użyć, naklejając na te elementy aparatu, powodujące podrażnienia. Jeśli wosk się zetrze (zmyje, zje) nakładamy go ponownie.

4. Czy nosząc aparat ortodontyczny mogę jednocześnie leczyć zęby?

Nosząc aparat stały jesteśmy bardziej narażeni na powstawanie ubytków. Jest również możliwość, że wcześniej niewidoczne ubytki ujawnią się w trakcie procesu ustawiania się zębów i będą wymagały natychmiastowego leczenia. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie terminu wizyt kontrolnych, które w klinice UNIDENT UNION Dental Spa odbywają się co 6-12 tygodni!

5. Czy po założeniu aparatu będą bolały mnie zęby, jeżeli tak, to jak długo?

Większość pacjentów leczących się w klinice UNIDENT UNION Dental Spa aparatem stałym samoligaturujacym, np. typu DAMON praktycznie nie odczuwają żadnego bólu. Zdążają się jednak pacjenci, którzy go odczuwają, ale trwa to z reguły do tygodnia czasu i jego nasilenie jest sprawą indywidualną każdego pacjenta.

6. Czy są jakieś niepokojące objawy, które mogą pojawić się podczas noszenia aparatu, np. ruszające się zęby?

Ruszające się żeby nie są niepokojącym objawem, chyba, że wywołane są nagłym urazem i to wymaga natychmiastowej konsultacji stomatologicznej. W innym przypadku ich zwiększona ruchomość spowodowana jest procesem związanym z przemieszczaniem się zęba, rozluźnieniem jego połączeń z zębodołem i umiejscowieniem go w ostatecznym, prawidłowym położeniu.

7. Czy można zmienić ortodontę w czasie leczenia?

Lekarz, który od początku sprawuje opiekę nad pacjentem ma pełną wiedzę co do stanu pacjenta na wszystkich etapach jego leczenia, dlatego dbając o dobro pacjenta należy trzymać się zasad, że aparat ortodontyczny zakłada, kontroluje i zdejmuje ten sam lekarz.

8. Czego nie można jeść podczas noszenia aparatu?

Przede wszystkim powinniśmy wystrzegać się spożywania produktów twardych (np. twarde owoce i warzywa - jabłka, gruszki, marchewka itp., suchary, twarde pieczywo, twarde słodycze, orzechy, tzw. słodkie batony), ciągnących i oklejających zęby (np. guma do żucia, toffi, wspomniane wcześniej batony), próchnicotwórczych (dosładzane soki owocowe, słodkie napoje gazowane, słodycze itp.).

9. Czy oderwanie się zamka może świadczyć o złym użytkowaniu aparatu?

Jest to przypadek występujący najczęściej przy nagryzaniu pokarmów twardych, ale może się tak zdarzyć, że pacjent tylko naruszy i osłabi połączenie zęba z aparatem i wtedy wystarczy już niewielki ucisk przy ugryzieniu nawet czegoś miękkiego i zamek się odrywa. Jeżeli odkleił się zamek należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim ortodontą, który jak najszybciej naprawi aparat.

10. Czy przez okres noszenia aparatu moje zęby mogą być bardziej narażone na próchnicę?

Niestety tak i tylko systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej, szczotkowanie zębów po każdym posiłku oraz stosowanie specjalnych płukanek, które zawierają fluor może nas uchronić przed bakteriami, odwapnieniem a w konsekwencji przed próchnicą naszych zębów.

11. Jak powinniśmy dbać o higienę kiedy nosimy aparat ortodontyczny i czy są specjalne szczoteczki i pasty, które stosuje się nosząc aparat?

O zęby trzeba dbać zawsze a w trakcie leczenia aparatem stałym szczególnie i dlatego należy więcej czasu poświęcić na higienę tak by wszystkie powierzchnie zębów i elementy aparatu oczyścić starannie. Służą do tego specjalne akcesoria do dbania o aparat i zęby, takie jak specjalne szczoteczki, szczoteczki interdentalne, pasty i płyny. Wychodząc z gabinetu kliniki UNIDENT UNION Dental Spa pacjent zaopatrzony jest w odpowiednie pasty, które zawierają amnofluorki oraz specjalne szczoteczki i płyny do płukania jamy ustnej. Wszystkie te preparaty są dostępne w naszej Klinice i wybranych aptekach. Dbałość o higienę w tym szczególnym czasie pomoże uniknąć ewentualnych komplikacji i przyczynić się do sprawnego wyleczenia wady ortodontycznej, a stosując odpowiednie produkty systematycznie i zgodnie z zaleceniami ortodonty będziemy mniej narażeni na zmiany próchnicze naszych zębów.

12. Czy pojawienie się szpary miedzy przednimi zębami, której wcześniej nie było, powinno wzbudzić moje zaniepokojenie?

Szpary miedzy zębami maja na celu ułatwienie ustawienia ich w odpowiednim położeniu. Jest to jeden z etapów leczeni, który w konsekwencji ułoży zęby w równym szeregu i na równej wysokości.

13. Jeżeli moje żeby są ustawione prawidłowo, to czy muszę jeszcze nosić aparat?

Po osiągnięciu zamierzonego efektu w klinice UNIDENT UNION Dental Spa zaleca się wykorzystanie aparatu w formie biernej przez kolejne 2-3 miesiące. Przez ten okres dodatkowych paru tygodni zęby, które zostały ustawione w nowych miejscach lepiej zespolą się z kością, również mięsnie przystosują się do nowego zgryzu. Jest to również okres do obserwacji czy nie powinno się jeszcze zastosować pewnych zmian, czy nie dochodzi do powrotu zębów w poprzednie miejsca, a tym samym powrotu wady zgryzu.

14. Czy po zdjęciu aparatu muszę szczególnie dbać o moje zęby?

Zęby po zdjęciu aparatu ortodontycznego długo pozostają wrażliwe na bodźce termiczne, dlatego powinnyśmy używać odpowiednich past i płukanek zawierających substancje wzmacniające w postaci związków fluoru.

15. Czy istnieje niebezpieczeństwo, że moje zęby wrócą na swoje dawne miejsca?

Tak, istnieje takie niebezpieczeństwo w przypadku gdy pacjent nie będzie uczestniczył w wizytach, tzw. leczenia retencyjnego, polegającego na kontroli co pół roku aparatów retencyjnych stałych przyklejonych do powierzchni językowych i podniebiennych zębów przednich szczęki i żuchwy oraz aparatów ruchomych noszonych na noc.

16. Czy to boli?

Skończyły się czasy naciągania aparatu. W klinice UNIDENT UNION Dental Spa stosujemy nowatorskie podejście to ortodoncji, które zapewnia większy komfort przez cały okres leczenia. Dzieje się tak ponieważ, np. aparat w Systemie Damona posiada unikalny mechanizm otwierania i zamykania dla efektywnego wprowadzania łuku, który pozwala na użycie znacznie słabszych sił do przemieszczania zębów do właściwych pozycji. Dzięki temu leczenie staje się nie tylko krótsze, ale jest również bezbolesne.

17. Czy będę musiał usunąć zęby?

Przy zastosowaniu konwencjonalnych aparatów, ortodonci często zmuszeni są usuwać zęby, aby zrobić miejsce dla stłoczonych zębów. W klinice UNIDENT UNION Dental Spa przy zastosowaniu zamków samoligaturujących wykorzystujemy siły biologiczne, które współpracują z naturalnymi procesami adaptacyjnymi ludzkiego ciała, aby zrobić przestrzeń w sposób naturalny bez potrzeby ekstrakcji. W klinice UNIDENT UNION Dental Spa do zabiegu ekstrakcji przy zabiegach ortodontycznych Pacjent kwalifikowany jest tylko po bezpośredniej analizie profilu twarzy. W niewielkiej ilości przypadków, w których wymagana jest ekstrakcja, robi się miejsce w celu osiągnięcia zbalansowanego wyglądu twarzy i poprawy jej symetrii, a przez to w celu zagwarantowania naturalnego uśmiechu i profilu, które przetrwają bez względu na wiek.

na zdjęciu: Anna Urbańska, asystentka implantologii i ortodoncji w klinice UNIDENT UNION Dental Spa