Jak się leczy paradontozę?

Leczenie paradontozy jest zależne od jej typu, stopnia zaawansowania i zaczyna się od usuwania przyczyn, a potem skutków!

USUWANIE PRZYCZYN PARADONTOZY

W celu usunięcia przyczyn rozpoczyna się eliminację zapalenia poprzez stosowanie:

  1. Systemów do oczyszczania powierzchni zębów i korzeni z toksyn bakteryjnych (aparaty ultradźwiękowe, piezoelektyczne, ciśnieniowe - system Vector),
  2. Systemów do aplikacji poddziąsłowych leków o przedłużonym okresie uwalniania (nawet do 6-ciu miesięcy),
  3. Stosowania stymulacji laserowej,
  4. Podawanie leków i preparatów do stosowania przez Pacjentów w domu.

Ad. 1

Każdy Pacjent przechodzi zabieg higieny profesjonalnej, na której higienistka dokładnie usuwa złogi naddziąsłowe i poddziąsłowe (scaling), poleruje powierzchnię zębów i korzeni (root planing) oraz zabezpiecza je przed nadwrażliwością zabiegiem fluoryzacji, poprzez lakierowanie preparatami o wysokim stężeniu fluoru.

Następnie udziela dokładnej, indywidualnie dobranej instrukcji higieny.

Kolejne etapy leczenia przeprowadza lekarz, w celu usunięcia flory bakteryjnej i przywrócenia równowagi w kieszonkach dziąsłowych i kostnych oraz umożliwienia pojawienia się nowego przyczepu dziąsłowego. W tym celu w klinice UNIDENT UNION Dental Spa stosujemy system Vector.

Zabieg tym urządzeniem jest mniej inwazyjny niż zabiegi chirurgiczne, przyjemniejszy dla Pacjenta, a przede wszystkim

VECTOR POZWALA NA OGRANICZENIE ILOŚCI PRZYPADKÓW CHIRURGICZNYCH DO KONIECZNEGO MINIMUM

System Vector służy do zapobiegania i leczenia zapaleń dziąseł, zapalenia ozębnej, zapalenia błony śluzowej i przyzębia wokół implantu, a także do oczyszczenia zębów z kamienia nazębnego i różnego rodzaju osadów, do mikroinwazyjnego opracowywania twardych tkanek zęba, znoszenia nawisów i wygładzania wypełnień w okolicy poddziąsłowej.

Płyn podawany pulsacyjnie z końcówki na instrumenty Vectora przekazuje dynamiczną energię ultradźwiękową na powierzchnię poddaną zabiegowi. Efekt działania jest podobny do tego, jaki spotkać można w ultradźwiękowej kąpieli czyszczącej lub w ultradźwiękowych systemach kruszenia kamieni nerkowych. Podłużne drgania powstające w instrumencie powodują skupienie płynu wokół instrumentu. Kropla wody, niezależnie od tego gdzie pojawi się na instrumencie, zamienia się w powłokę wodną otaczającą ten instrument.

Ad. 2

Obecnie stosowanie terapii mechanicznej, tj. skalingu i root planingu w połączeniu z chemioterapią daje lepsze efekty niż sama terapia mechaniczna. Za najskuteczniejszy chemioterapeutyk zapobiegający odkładaniu płytki nazębnej uważa się chlorheksydynę. Chlorheksydyna stosowana jest w postaci płynów do płukania, sprayu, żeli, lakierów, past do zębów, gum do żucia, tabletek. Najlepszy efekt leczenia chorób przyzębia osiągamy dzięki "clipom" stopniowo uwalniającym lek. Taką formą jest preparat pod nazwa CHLOSITE, będący żelem chlorheksydynowym o unikalnych właściwościach powolnego, stałego uwalniania chlorheksydyny w ciągu dwóch tygodni:

  1. terapia jednorazowa spłyca kieszeń nawet o 6 mm,
  2. żel ksantanowy wraz z 1,5 % chloheksydyną zapewnia utrzymanie preparatu w kieszonce tworząc trójwymiarową sieć,
  3. stan rozchwiania zębów ulega znacznej poprawie,
  4. aplikacja żelu jest bezbolesna i nieinwazyjna.

Ad. 3

Przy zastosowaniu stymulacji laserem diodowym ELEXXION CLAROS skutecznie zostaje wysterylizowana każda kieszonka dziąsłowa. Energia lasera oprócz działania silnie sterylizującego wszelkie bakterie i inne drobnoustroje, powoduje obkurczenie i spłycenie kieszonki, co powoduje szybszą regenerację przyczepu dziąsłowego i powrót do zdrowia.

Ad. 4

Preparaty stosowane przez Pacjentów w domu:

LACALUT Aktiv - pasta do zębów, która zapobiega krwawieniu dziąseł i paradontozie, chroni zęby przed próchnicą. Chlorheksydyna rozpuszcza osad nazębny, zmniejsza stan zapalny dziąseł. Olejki eteryczne zapewniają uczucie świeżości w jamie ustnej. Mleczan glinu zmniejsza krwawienie dziąseł. Fluorek glinu zwiększa odporność uzębienia na próchnicę.

PARADONTAX Classic - pasta zawierająca unikalną kombinację soli mineralnych i naturalnych wyciągów z ziół: jeżówki, rumianku, szałwi, mirry, ratani, czyści dokładnie i delikatnie, neutralizując kwasy powstające w jamie ustnej, zapobiega próchnicy zębów, zapobiega krwawieniu dziąseł i stanom zapalnym jamy ustnej.

TOŁPA Chamosaldont żel - preparat w formie żelu, przeznaczony do ochrony i pielęgnacji błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł. Jego skuteczność została potwierdzona badaniami (PRZEBADANY STOMATOLOGICZNIE).

VILCACORA - pasta do zębów, która dzięki oryginalnie skomponowanemu składowi wykazuje niezwykle wysoką aktywność przeciwdrobnoustrojową. Niezbędna w walce z chorobami przyzębia, grzybicą jamy ustnej i próchnicą. Wykazuje własności powlekające (powierzchnia zębów oraz dziąseł i błony śluzowej) co zapewnia długotrwałą czystość jamy ustnej, a także utrzymuje pH na pożądanym poziomie. Nie zawiera fluoru. Szczególnie wskazana w profilaktyce paradontozy.

USUWANIE SKUTKÓW PARADONTOZY

Aby odbudować skutki choroby, tzn. utraconą kość, więzadła zębodołowe, wzmocnić rozchwiane zęby, poprawić możliwość żucia, estetykę, należy po leczeniu zapalenia przeprowadzić

REGENERACYJNE LECZENIE CHIRURGICZNO-PLASTYCZNE PARADONTOZY

W klinice UNIDENT UNION Dental Spa specjalizujemy się w leczeniu paradontozy za pomocą wszystkich dostępnych w stomatologii technik regeneracyjno-naprawczych, umożliwiających odbudowę dziąsła, kości i więzadeł wokół zębów.

Stosujemy materiały wszczepowe różnych firm, jednocześnie mając ich autoryzację.

Posiadamy aparaturę umożliwiającą produkcję czynników regeneracyjnych z krwi Pacjenta oraz urządzenia do pobierania i przeszczepiania kości własnej.

Nowoczesne metody odtwarzania tkanki - EMDOGAIN

Klinika UNIDENT UNION Dental Spa dysponuje najnowocześniejszymi środkami do tzw. sterowanej regeneracji tkanek. Należą do nich:

EMDOGAIN - ten biologiczny preparat jest wyciągiem uzyskanym z rozwijającego się zawiązka zębowego młodych świnek (białko szkliwne). Żel nakłada się na powierzchnię odpowiednio przygotowanego korzenia zęba podczas zabiegu płatowego.

Białka powodują regenerację tkanek przyzębia w sposób naśladujący naturalny rozwój struktur szkliwa.

Razem z preparatem EMDOGAIN stosujemy preparat podtrzymujący tkanki - PERIOGLASS.

Kolejnym materiałem służącym do odtwarzania kości jest BIO-GIDE (patrz: regeneracja kostna) - błona kolagenowo - resorbowalna, która odizolowuje miejsce uszkodzenia od szkodliwych tkanek nabłonkowych i tworzy obszar, do którego mogą wnikać, rozmnażać się w nim i różnicować komórki macierzyste, zdolne pobudzać wytwarzanie kości.

Ubytki kości wypełniamy również substytutem kości naturalnej BIO-OSS, czyli granulatem kości pochodzenia odzwierzęcego.

na zdjęciu: Adriana Jaworek, pacjentka UNIDENT UNION Dental Spa, leczona ortodontycznie aparatem Damon (1,5 roku)