Leczenie nadwrażliwości szyjek zębowych

Nadwrażliwość zębów jest przypadłością, coraz częściej spotykaną wśród Pacjentów. Przyczyny nadwrażliwości zębów bywają złożone, ale sam proces prowadzący do jej wystąpienia jest dość prosty. W zdrowym zębie zębinę (wewnętrzna część zęba) ochraniają dziąsła oraz szkliwo. Utrata szkliwa i powstanie ubytków w kształ­cie klinów może nastąpić w przypadku, gdy dziąsła zaczynają się odsuwać z powodu:

 • zapalenia dziąsła,
 • obecności kamienia, osadu itp.,
 • stosowania szczoteczki o twardych włóknach,
 • niewłaściwej techniki szczotkowania (gdy nacisk włókien na dziąsła jest zbyt silny),
 • gdy używa się past powodujących ścieranie się szkliwa,
 • wieku - z czasem dziąsła same ulegają tzw. recesji czyli obsunięciu,
 • bruksizmu.

W konsekwencji działania wielu czynników dochodzi do odsłonięcia zębiny i nadwrażliwości, co w praktyce oznacza wywoływanie bólu przez bodźce zewnętrzne, jak ciepło lub zimno, słodycze, kwaśne jedzenie lub napoje, a nawet dotyk. Może to również prowadzić do rozwoju próchnicy korzeni, ponieważ powierzchnia odsłoniętej zębiny staje się bardziej porowata, co ułatwia gromadzenie się bakterii. Kluczem do zapobiegania nadwrażliwości jest zapobieganie recesji dziąseł.

Aby jej uniknąć, należy pamiętać o:

 • Nie używaniu nadmiernej siły podczas szczotkowana. Właściwą kontrolę siły szczotkowania ułatwiają szczoteczki elektryczne, które wstrzymują ruchy szorujące, gdy następuje zbyt duży nacisk włókien na zęby i dziąsła, jednocześnie, będąc delikatne dla zębów i dziąseł, są niezwykle skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej.
 • Regularnej, codziennej higienie jamy ustnej. Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty, używając dobrej jakości szczoteczki z miękkimi włóknami i nie wykonywać ruchów poziomych.
 • Używaniu pasty z fluorem lub specjalnej pasty do nadwrażliwych zębów.
 • Płukaniu, co najm­niej raz dziennie, jamy ustną płynem z fluorem zmniejszającym nadwrażliwość.
 • Starannym czyszczeniu przestrzeni między zębami nicią dentystyczną.
 • Systematycznemu, przy najmniej dwa razy do roku odwiedzaniu stomatologa.
 • Powszechnym skutkiem recesji dziąseł jest ich zapalenie, objawiające się zaczerwienieniem i obrzękiem.

JEŚLI DOPROWADZISZ DO RECESJI DZIĄSEŁ, BĘDZIESZ SIĘ Z NIĄ ZMAGAĆ JUŻ DO KOŃCA ŻYCIA

W klinice UNIDENT UNION Dental Spa mechanizm działania środków znoszących nadwrażliwość opiera się na próbie przerwania przewodzenia bodźców do nerwów czuciowych miazgi albo na mechanicznym zamknięciu światła otwartych kanalików zębinowych. Środki znoszące nadwrażliwość możemy podzielić na kilka grup:

 • Środki zawierające azotan lub cytrynian potasu (powodują zahamowanie przewodzenia w zakończeniach nerwów obwodowych).
 • Związki wchodzące w reakcję chemiczną z resztami fosforanowymi lub z wapniem pochodzącym z zęba.
 • Preparaty zamykające mechanicznie otwarte światło kanalików zębinowych (stosowane są jedynie w gabinetach stomatologicznych).
 • Preparaty fluorowe w postaci roztworów o zwiększonej zawartości fluoru pod postacią roztworów, żeli, past. Działają one na zasadzie wytrącenia kryształów CaF2 w kanalikach zębinowych i powodują ograniczenie przepływu płynu kanalików i tworzenie się fluoroapatytu, który jest bardzo odporny na działanie kwasów.
 • Profesjonalna terapia nadwrażliwości zębiny przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym najczęściej polega na zamykaniu kanalików zębinowych poprzez stosowanie na powierzchnię zęba żywic, uszczelniaczy, czynników spajających z zębiną lub materiałów wypełniających. W większości przypadków zaaplikowane pokrycie wydaje się zapewniać zamknięcie kanalików.

Podsumowując, są to środki:

 • blokery bodźców nerwowych,
 • leki przeciwzapalne,
 • precypitaty białek,
 • środki zamykające kanaliki zębinowe,
 • uszczelniacze kanalików zębinowych,
 • biostymulacja laserowa jako terapia wspomagająca chemiczne metody leczenia nadwrażliwości zębiny.

W procesie leczenia nadwrażliwości w klinice UNIDENT UNION Dental Spa stosujemy:

Lakierowanie preparatem Fluor Protector

Jest to lakier ochronny zawierający fluor. Jego działanie polega na zamykaniu otwartych kanalików zębinowych w obrębie szyjek zębów i ochrona przed nadwrażliwością oraz bólem. Działanie ochronne lakieru Fluor Protector opiera się na:

 • Kontroli procesu remineralizacji,
 • Wnikaniu jonów fluoru w powierzchnię szkliwa,
 • Remineralizacji ognisk próchnicy początkowej,

Fluor Protector może być stosowany w każdej grupie wiekowej, u dzieci, młodzieży i dorosłych. Ze względu na niskie stężenie fluoru lakier nadaje się także do zastosowania u małych dzieci.

Fluor Protector nie tylko zmniejsza nadwrażliwość, ale jednocześnie wzmacnia twarde tkanki zęba wbudowując w nie fluor oraz chroniąc przed dalszym ich ścieraniem. Preparat ten zabezpiecza również zęby przed wystąpieniem próchnicy.

System Vector

Najczęściej wykorzystywany jako terapia wspomagająca leczenie chorób przyzębia w klininice UNIDENT UNION Dental Spa. Posiada wiele zalet w stosunku do tradycyjnych metod. Jest zabiegiem przede wszystkim dobrze tolerowanym przez Pacjentów. Poprzez jego mechaniczne działanie (urządzenie generujące specyficzny ruch góra-dół) i wprowadzanie płynu z hydroksyapatytami daje świetne działanie czyszczące i regenerujące, pozwala na zabezpieczenie powierzchni zęba, bez uszkodzenia jego struktury.

Częstość wykonywania zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb Pacjenta, ale już po wykonaniu pierwszego zabiegu w krótkim czasie Pacjent odczuwa spektakularną poprawę w stanie przyzębia.

Laser

W klinice UNIDENT UNION Dental Spa rekomendujemy używanie do leczenia zębów wrażliwych specjalistycznych płukanek oraz past:

Pasta Bio Repair Denti Sensibil

Zawiera cząsteczki MicroRepair®, które przenikają w głąb zadrapań, pęknięć i uszkodzeń zębów remineralizując i naprawiając szkliwo oraz pobudzając bezpieczną odnowę hydroksyapatytu. MicroRepair® - to biomateriał zbliżony budową do nieorganicznych składników zębów. Chemicznie wiąże się z powierzchnią zębiny, uwalniając fosforany, cynk i wapń. Potrafi naprawiać uszkodzenia wywołane urazami i wiekiem oraz leczyć nadwrażliwość zębiny skutecznie zamykając kanaliki zębinowe. Mikrokryształy przenikają do zębiny uwalniając cynk i tworzą barierę, która chroni zęby przed tworzeniem się na zębach bakteryjnej płytki, głównej przyczyny próchnicy i nieświeżego oddechu.

BioRepair Sensitive Teeth naprawia powierzchnię szkliwa. Przeznaczona do codziennego stosowania, opracowana została specjalnie do wrażliwych zębów.

Pasta do zębów BlanX

Pasta do zębów BlanX BioRepair zawiera bioaktywne mikrocząsteczki hydroksyapatytu, które mają tą samą wielkość i skład jak szkliwo zębowe (98%) i zębina (70%). Cząsteczki te są w stanie wiązać z powierzchnią zębów, odbudowywać jej strukturę i wypełniać mikroskopijne, niewidoczne rysy, powierzchniowe uszkodzenia powstające pod działaniem kwaśnych substancji i bodźców mechanicznych (np. twarda szczoteczka do zębów).

Elmex Sensitive Plus

Profilaktyczna pasta do zębów z aminofluorkiem 0,140% F, tzw. elmex zielony przeznaczona do codziennej pielęgnacji zębów z tendencją do nadwrażliwości bólowej i odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Zapobiega nadwrażliwości bólowej zębów i szyjek zębowych na działanie bodźców mechanicznych (dotyk), termicznych (zimno, ciepło) i chemicznych (słodkie i kwaśne potrawy oraz napoje), obniżona ścieralność (RDA 30) zapewnia, przy jednoczesnym stosowaniu miękkiej szczoteczki, wyjątkowo łagodne czyszczenie odsłoniętych szyjek zębowych, chroni przed próchnicą nie tylko zęby, ale także odsłonięte szyjki zębowe.

Green Or

Żel do znoszenia nadwrażliwości zębiny, który składa się z:

 • zabarwionego na zielono żelu nr 1, zawierającego sole potasu oraz
 • żółto-pomarańczowego żelu nr 2, który zawiera sole wapnia i strontu.

Żele umieszczone są w oddzielnych, półprzezroczystych plastikowych pojemnikach połączonych ze sobą w jedną całość. Każdy pojemnik posiada oddzielny dozownik: zielony oraz pomarańczowy.

Mechanizm działania preparatu związany jest z reakcją podwójnej wymiany zachodzącej między solami potasu, wapnia i strontu na powierzchni zęba. Powstający w wyniku tej reakcji krystaliczny kompleks zamyka otwarte - na skutek uszkodzenia szkliwa lub recesji dziąsła - kanaliki zębiny. Zamknięcie kanalików zębiny zapobiega przemieszczaniu się płynu zębinowego co prowadzi do likwidacji bólu występującego przy nadwrażliwości.

Kin PERIOKIN SPRAY

Dzięki zawartej w składzie chlorhexydynie, hamuje rozwój mikroorganizmów tworzących płytkę bakteryjną. Dzięki temu skutecznie zapobiega stanom zapalnym i krwawieniom dziąseł oraz chorobom przyzębia wywołanym przez bakterie i wytwarzane przez nie toksyny. Postać sprayu zwiększa te właściwości, ponieważ umożliwia dokładniejsze rozprowadzenie preparatu w jamie ustnej. Nie zawiera alkoholu i może być stosowany bezpośrednio na rany. Nie podrażnia śluzówki jamy ustnej (może być zalecany m.in. osobom z suchością lub innymi schorzeniami śluzówki jamy ustnej).

Wskazania:

 • profilaktyka chorób przyzębia, stanów zapalnych i krwawienia dziąseł,
 • profilaktyka parodontozy, aft, pleśniawek,
 • odleżyny po źle dopasowanych uzupełnieniach protetycznych i ortodontycznych,
 • praktyka stomatologiczna (m.in. w chirurgii, protetyce, ortodoncji, implantologii).

Kin SENSIKIN GEL

SENSKIN INTENSIVE GEL został stworzony specjalnie do walki z nadwrażliwością zębów. Zawarte w nim sole potasu skutecznie pomagają zapobiegać nadwrażliwości zębów. Fluorek sodu wzmacnia działanie soli potasu, powodując szybkie i trwałe zmniejszenie nadwrażliwości zębów, a ponadto, w zastosowanej w żelu dawce, zapobiega próchnicy i wzmacnia szkliwo. Spray przeznaczony jest dla dzieci powyżej 12-go roku życia i dla dorosłych.

Wskazania:

 • nadwrażliwość zębów,
 • higiena jamy ustnej w przypadku bolesnego szczotkowania spowodowanego nadwrażliwością zębów,
 • nadwrażliwość zębów również po zabiegach wybielania zębów, po kiretażu, po skalingu oraz podczas leczenia ortodontycznego.

na zdjęciu: Weronika Pióro, asystentka implantologii i ortodoncji w UNIDENT UNION Dental Spa