Mosty

Mosty protetyczne zaliczane są do stałych uzupełnień protetycznych, mających na celu zaopatrzenie luki bądź luk w łuku zębowym. Typowy most protetyczny składa sie z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach) połączonych z przęsłem lub przęsłami (zębami sztucznymi) zastępującymi brakujące zęby. Do wykonania mostu protetycznego konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych, na których zostanie on osadzony (zacementowany). Zabieg jest zupełnie bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Ze względu na rodzaj zastosowanego materiału dzielimy na:

  • mosty ceramiczne (wykonane na podbudowie metalowej-stal nieszlachetna lub złoto),
  • mosty pełnoceramiczne,
  • mosty kompozytowe lub akrylowe stosowne jako tymczasowe rozwiązanie.

MOSTY ADHEZYJNE

W celu uniknięcia konieczności szlifowania często zdrowych tkanek zęba, w przypadku pojedynczych braków zębowych, szczególnie w odcinku przednim, w naszej klinice z powodzeniem stosujemy system mostów adhezyjnych tzw. Maryland. Pozwala on na osiągnięcie doskonałych efektów estetycznych i komfortu pacjenta, bez konieczności szlifowania zębów sąsiednich. Istotą metody jest odbudowanie brakującego zęba przy użyciu materiału kompozytowego nowej generacji i przytwierdzeniu go do powierzchni językowych (wewnętrznych) zębów sąsiednich za pomocą wytrzymałego i niezwykle trwałego włókna szklanego. Są jednak spore ograniczenia w stosowaniu mostów adhezyjnych. Wynikają one z prawidłowości bądź nieprawidłowości zgryzowych, które uniemożliwiają jego wykonanie. Innym ograniczeniem są przypadki, w których Pacjenci zaciskają lub zgrzytają zębami. W naszej klinice bardzo często stosujemy mosty adhezyjne u Pacjentów implantologicznych jako tymczasowe uzupełnienie protetyczne w oczekiwaniu na osseointegrację.

MOSTY KONWENCJONALNE

Most to uzupełnienie odtwarzające brakujące zęby na stałe osadzone w jamie ustnej. Takie rozwiązanie zapewnia pacjentowi doskonały efekt estetyczny, czynnościowy oraz wygodę użytkowania. Główną niedogodnością w przypadku mostów konwencjonalnych jest konieczność szlifowania przynajmniej dwóch zębów sąsiadujących z luką. W zależności od lokalizacji braku zębowego, upodobań pacjenta oraz wymagań estetycznych stosuje się mosty pełnoceramiczne - najlepszy efekt kosmetyczny lub złożone, w których metalowy "szkielet" pokryty jest materiałem estetycznym (porcelaną, kompozytem) imitujący barwą i kształtem brakującą część uzębienia. Uzupełnienia te mogą być wykonywane zarówno na zębach naturalnych, jak i implantach.

RODZAJE MOSTÓW PROTETYCZNYCH

Ze względu na rodzaj zastosowanego materiału dzielimy na:

  • mosty ceramiczne (wykonane na podbudowie metalowej - stal nieszlachetna lub złoto),
  • mosty pełnoceramiczne,
  • mosty kompozytowe lub akrylowe stosowne jako tymczasowe rozwiązanie.

MOSTY KROK PO KROKU

Procedura wykonania mostu protetycznego jest bardzo podobna do procedury wykonania korony.

KROK PIERWSZY

DIAGNOSTYKA I PRZYGOTOWANIE LECZENIA

Na pierwszej wizycie odbywa się konsultacja, w której zakres wchodzi:

  1. Badanie stomatologiczne.
  2. Zdjęcie panoramiczne zębów.
  3. Zdjęcie cyfrowe uzębienia.
  4. Analiza Uśmiechu.

Na podstawie powyższych elementów lekarz przeprowadza w obecności pacjenta Analizę Uśmiechu, która jest fundamentem budowania planu leczenia wraz z kosztorysem, określając sposób odbudowy protetycznej braków w uzębieniu.

Bardzo istotnym etapem diagnostyki jest dokładna analiza zębów sąsiadujących z luką pod kątem ewentualnego leczenia kanałowego oraz wzmocnienia go wkładem koronowo-korzeniowym (patrz: wkłady koronowo-korzeniowe).

Leczenia kanałowego wymagają zęby bardzo zniszczone, kilkakrotnie już odbudowywane lub zęby wymagające znacznego szlifowania. Często jest to bardzo trudne do określenia na pierwszej wizycie i w planie leczenia opisuje się ten etap jako opcjonalny (możliwy), etap do którego wskazaniem będą dolegliwości ze strony zęba. Zęby po leczeniu kanałowym muszą być zaopatrzone wkładem koronowo-korzeniowym, ponieważ taki ząb pewnym czasie traci swoją elastyczność i może się złamać (patrz: wkłady koronowo-korzeniowe).

Na wizycie konsultacyjnej prezentowane są przykłady rekonstrukcji pojedynczych zębów lub całego uśmiechu za pomocą koron oraz mostów wykonanych w naszej Klinice.

KROK DRUGI

SZLIFOWANIE ZĘBÓW, POBRANIE WYCISKU, DOBÓR KOLORU, WYKONANIE KORON TYMCZASOWYCH LUB MOSTU TYMCZASOWEGO

Druga wizyta zwykle jest wizyta kluczową podczas której nastąpi szlifowanie zębów lub całych grup zębowych pod mosty. Ząb należy oszlifować w taki sposób, by zawsze pozostawiać równomiernie grubą warstwę twardych tkanek zęba pokrywających miazgę. Uzyskujemy to poprzez ukształtowanie szlifowanego kikuta, tak aby dokładnie odtwarzał pierwotny kształt zęba, tyle że zmniejszony. Podczas preparacji zębów może się okazać, że niezbędne jest przeprowadzenie leczenie kanałowego zęba w celu uniknięcia wszelkich ewentualnych powikłań- ostre zapalenie miazgi, a w konsekwencji zapalenie przyzębia przyszczytowego.

Następnie pobierany jest wycisk protetyczny. Precyzyjny wycisk opracowanych zębów jest warunkiem powodzenia leczenia protetycznego, tak aby odbudowywane zęby niczym nie odróżniały się od pozostałych. Do wycisków w UNIDENT UNION Dental Spa stosujemy najwyższej jakości materiały wyciskowe, które są jedynymi na rynku masami charakteryzującymi się niedoścignioną przez inne masy precyzją odwzorowania najdrobniejszych szczegółów wycisku. Wszystko po to, aby laboratorium protetyczne mogło wykonać na podstawie tych wycisków idealnie dopasowaną, o najwyższej szczelności brzeżnej pracę protetyczną (korona, most, licówka).

Po opracowaniu zębów filarowych pod mosty i pobraniu wycisku niezwykle istotnym elementem dalszego postępowania jest zaopatrzenie filarów- kikutów mostem tymczasowym, który spełnia wiele istotnych funkcji, a przede wszystkim zabezpiecza oszlifowane zęby przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak ciepło, zimno itp. oraz pozwala na bezpieczne i estetyczne funkcjonowanie Pacjenta w oczekiwaniu na pracę ostateczną.

Bardzo istotnym etapem tej wizyty jest dobranie koloru mostu. W UNIDENT UNION Dental Spa przy pracach wysoce estetycznych zwykle na tym etapie lekarzowi towarzyszy technik dentystyczny oraz specjalne urządzenie SpectroShade.

Najnowszej generacji urządzenie do profesjonalnej oceny koloru zębów. Jest on skonstruowany do pracy zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i laboratorium protetycznym. Urządzenie to zapewnia obiektywną analizę koloru przyszłej korony lub mostu.

SpectroShade™ pracuje we wszytkich znanych skalach kolorystycznych, np: VITA™ Classic, VITA™ Lumin, VITA™ 3 D Master, Ivoclar Chromascop™, Shofu™, Noritake™ i wiele innychPozwala to na uzyskanie najdoskonalszego rozwiązania kolorystycznego.

Przy pomocy urządzenia często dokonujemy wizualizacji na przykład wykonanych zabiegów wybielania zębów. Pozwala to na pokazanie pacjentowi w jakim kolorze i odcieniu wygladały jego zęby przed zabiegiem, a jak po wybielaniu.

KROK TRZECI

PRZYMIARKA I ZACEMENTOWANIE GOTOWEGO MOSTU PROTETYCZNEGO

Ostatnia wizyta to przymiarka oraz zacementowanie właściwego mostu. Przy pracach skomplikowanych i wysoce estetycznych przymiarki dokonuje się na osobnej wizycie, jednak najczęściej most jest odpowiednio przygotowany i od razu może zostać zacementowany.

na zdjęciu: Adriana Jaworek, pacjentka UNIDENT UNION Dental Spa, leczona ortodontycznie aparatem Damon (1,5 roku)