Bonding

Termin bonding (z ang. bond – wiązać) wywodzi swoją nazwę od metody łączenia materiałów kompozytowych z powierzchnią zębów. Połączenie to wykorzystuje siłę adhezji (przylegania).

Co to oznacza dla pacjenta?

Lekarz nie ingeruje w tkanki twarde zęba. Nie musi szlifować najmniejszych nawet ilości szkliwa. Żywice kompozytowe będą przylegać do powierzchni zęba niczym licówki, wystarczy tylko wytrawić szkliwo odpowiednim kwasem (zabieg bezpieczny dla tkanek zęba)

Nowoczesne żywice kompozytowe stosowane są najczęściej w celu ukrycia naturalnych i nabytych wad estetycznych.

Zabieg o nazwie bonding składa się z:

 1. Wytrawienia szkliwa w celu stworzenia optymalnych warunków dla połączenia adhezyjnego.
 2. Nałożenia warstw żywic kompozytowych z wolnej ręki przez stomatologa bezpośrednio na fotelu dentystycznym.
 3. Utwardzania poszczególnych warstw za pomocą światła.
 4. Wypolerowania kompozytowych powierzchni.

Bonding stosuje się najczęściej ze wskazań:

 • ekonomicznych (rozwiązanie jest tańsze od uzupełnień protetycznych: koron, licówek porcelanowych)
 • czasowych (metoda daje natychmiastowy efekt metamorfozy uśmiechu)
 • indywidualnych (bonding jest wyborem pacjenta, który szuka metody zastępczej dla ortodoncji lub protetyki)

UNIDENT UNION Dental Spa rekomenduje BONDING jako:

 1. Pełnowartościową metodę poprawy estetyki uśmiechu w systemie one-step
 2. Metamorfozę na próbę przed zastosowaniem na stałe licówek porcelanowych
 3. Element leczenia ortodontycznego podczas zmiany wysokości zwarcia i odbudowy zębów w prawidłowym zgryzie
 4. Substytut ortodoncji, gdy pacjent oczekuje zmian estetycznych, ale nie akceptuje założenia aparatu ortodontycznego

Czym jest bonding zębów?

Bonding zębów jest zabiegiem, który służy odbudowie powierzchni zębów przy wykorzystaniu dedykowanych do tego celu specjalnych żywic kompozytowych. To właśnie za ich pomocą można dokonać wypełnienia różnego rodzaju ukruszeń, wyszczerbień, a także przebarwień, które mogą pojawiać się na zębach. Zabieg ten wykonywany jest w ramach stomatologii estetycznej. Jest on stosunkowo prosty i nie narusza struktury szkliwa. Dodatkowo całą procedurę wykonać można dość szybko. Do osiągnięcia zadowalającego efekty wystarczy jedna wizyta. Za pomocą bondingu można zniwelować nieestetyczne przerwy pomiędzy zębami. Zapraszamy do skorzystania z oferty placówki Unident Union. Odmień wygląd swojego uzębienia w szybki i bezpieczny sposób.

Bonding zębów - jak przebiega?

Bonding zębów wykonywany w Klinice Unident Union Wrocław, wykorzystywany jest przy stosowaniu żywic kompozytowych, które znajdują także zastosowanie przy leczeniu ubytków wywołanych próchnicą. W tym przypadku korzysta się ze zjawiska adhezji. Polega ono na zjawisku wzajemnego przylegania do siebie materiałów w wyniku oddziaływań międzycząsteczkowych. W łączonej warstwie powstają nietrwałe wiązania chemiczne. Podstawą tego zjawiska jest różnica napięć powierzchniowych, powstających na styku łączonych substancji. Dzięki temu kompozyt wykonany z żywicy bardzo dobrze przylega do powierzchni zębów. Nie pojawia się również konieczność wykonywania szlifowania.
W początkowym etapie należy pobrać wyciski, aby móc stworzyć model kształtu odbudowanych zębów. Do realizacji tego celu wykorzystywane są także specjalne szyny silikonowe. Szkliwo należy wytrawić dedykowanym do tego celu preparatem, żeby materiał kompozytowy uzyskał odpowiednią przyczepność. Poszczególne warstwy kompozytu są następnie utwardzane za pomocą światła lampy polimeryzacyjnej. Dzięki temu całość staje się bardzo trwała oraz odporna na uszkodzenia. Oczywiście wiele zależy w tym przypadku od umiejętności i doświadczenia wykonującego zabieg specjalisty. Precyzyjne kształtowanie zęba wymaga dużego skupienia i zdolności manualnych. Dlatego też dobrze zdecydować się na bonding zębów w miejscowości Wrocław. Nasza klinika specjalizuje się w profesjonalnych zabiegach stomatologii estetycznej.

Warto zdecydować się na bonding zębów

Bonding zębów umożliwia ich skuteczną odbudowę oraz pokrywanie przebarwionych powierzchni. Dzięki tej metodzie można nadać zniekształconym i połamanym koronom bardzo estetyczny wygląd. Rozwiązanie świetnie sprawdzi się z wielu powodów, do których zaliczyć można między innymi konieczność poniesienia niższych kosztów, niż miałoby to miejsce w przypadku licówek porcelanowych. Sporym atutem jest także możliwość uzyskania szybkich i widocznych efektów.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty Klinice Unident Union we Wrocławiu. Zabiegi odbywają się w komfortowych warunkach, dzięki czemu Pacjent jest w pełni zrelaksowany. Warto zaufać naszym specjalistom stomatologii estetycznej i cieszyć się pięknym uśmiechem przez długi czas.