Korony pełnoceramiczne

Kiedy dojdzie do uszkodzenia do powierzchni zewnętrznej zęba na skutek próchnicy, albo urazu, proponujemy bezwzględnie naprawę tego uszkodzenia, w sposób najbardziej estetyczny jak to możliwy. Jeśli próchnica zniszczyła ząb w tak dużym stopniu, że jego naprawa nie jest możliwa, trzeba będzie zastąpić go uzupełnieniem, a najlepszym z możliwych jest korona pełnoceramiczna.

Nieleczony, uszkodzony ząb nie tylko szpeci, ale także może stać się źródłem rozprzestrzeniania się próchnicy do głębszych tkanek zęba i korzenia, prowadząc do leczenia kanałowego lub wykonania innego poważnego zabiegu stomatologicznego.

Niezależnie od tego, czy ząb zniszczyła próchnica, czy też w inny sposób został uszkodzony pełnoceramiczna korona protetyczna pozwoli na zastąpienie zniszczonej części zęba najbardziej naturalnie wyglądającym, estetycznym, precyzyjnie wykonanym, i bezpiecznym uzupełnieniem. A co najważniejsze, wygląda zupełnie jak naturalny ząb i nie zawiera metalu.

Korony pełnoceramiczne są pierwszymi w kolejności koronami polecanymi w UNIDENT UNION Dental Spa Pacjentom bardzo wymagającym. Wysokie wymagania estetyczne stawiane uzupełnieniom protetycznym spowodowały szereg badań prowadzących do znalezienia rozwiązania protetycznego, które najlepiej będzie naśladowało naturalne szkliwo zęba. Obecnie uzupełnienia pełnoceramiczne zaliczane są do najlepszych. Wysoki standard uzupełnienia uzyskiwany jest za sprawą zastosowania komputerów na każdym etapie ich projektowania i wytwarzania. Dzięki temu uzyskane uzupełnienie protetyczne wykazuje takie same cechy jak naturalny ząb. Przez wzgląd na wysokie walory estetyczne uzupełnienia pełnoceramiczne proponowane są Pacjentom do rekonstrukcji uzębienia w strefie estetycznej. Cercon czyli tlenek cerconu potocznie nazywany białym złotem ze względu na swoje doskonałe właściwości i wysoką wytrzymałość na zginanie znajduje coraz bardziej powszechne zastosowanie w odbudowach koron i mostów.

1. WYSOKA ESTETYKA

Uzupełnienia pełnoceramiczne zrewolucjonizowały możliwości uzyskiwania efektów estetycznych koron. Ząb naturalny jest na tyle transparentny, że światło przechodzi przez całą jego grubość. Podobny efekt otrzymujemy przy uzupełnieniach pełnoceramicznych, gdzie uzyskujemy wyrafinowane efekty estetyki własnych zębów.

W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych w przeciwieństwie do koron porcelanowych na metalu unikamy również efektu sinego dziąsła, w okolicy szyjki zęba.

2. BIOKOMPATYBILNOŚĆ

W środowisku jamy ustnej stopy metali stosowane w uzupełnieniach protetycznych mogą ulegać korozji, wykazując działania toksyczne. Za wywołanie korozji odpowiedzialne są głównie jony metali nieszlachetnych.

Reakcją na jony są objawy alergiczne. Zwykle dominują objawy miejscowe, np. zaczerwienienie dziąsła. Przyczyną tego jest wnikanie jonów do otaczających tkanek miękkich. W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych takie zjawisko nie zachodzi, gdyż cercon jest całkowicie obojętny dla tkanek organizmu.

Reakcją na jony są objawy alergiczne. Zwykle dominują objawy miejscowe, np. zaczerwienienie dziąsła. Przyczyną tego jest wnikanie jonów do otaczających tkanek miękkich. W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych takie zjawisko nie zachodzi, gdyż cercon jest całkowicie obojętny dla tkanek organizmu.

Badania wykazały, że na powierzchni cerconu stwierdza się występowanie i kondensację płytki bakteryjnej w stopniu znacznie mniejszym niż w przypadku szkliwa, cementu lub jakiegokolwiek innego materiału służącego do odbudowy. Dzieje się tak dzięki idealnej gładkości powierzchni oraz elektrostatycznemu oddziaływaniu odlewu ze szkła ceramicznego.

3. BEZPIECZEŃSTWO

4. PRECYZJA, SKRUPULATNOŚĆ I KUNSZT

Idealne przyleganie wewnętrznej części korony do tkanek twardych zęba uzyskujemy dzięki zastosowaniu komputera na każdym etapie tworzenia koron - CAD/CAM.

CAD (Computer Aided Design) czyli projektowanie wspomagane komputerowo, gdzie komputer jest wykorzystywany na każdym etapie projektowania oraz CAM (Computer Aided Manufacturing) czyli komputerowe wspomaganie wytwarzania. Dzięki zastosowaniu CAD/CAM, a także tlenku cerconu uzyskujemy najwyższej jakości prace protetyczne. Cechą charakterystyczną systemu jest przetwarzanie obiektów widocznych na ekranie monitora (modeli 3D), a następnie wycinanie elementów widocznych na ekranie z bloczków materiałów.

Technologia CAD/CAM, która jest wykorzystywana w procesie produkcyjnym pozwala osiągnąć doskonałą szczelność korony. Projektowanie korony widoczne jest na monitorze, co pozwala na uzyskanie wielokrotnego zbliżenia, aby zadbać o najmniejszy szczegół korony. Uzupełnienia protetyczne wykonane metodą komputerową odznaczają się wysoką precyzją, a co za tym idzie bardzo dobrym przyleganiem, znacznie lepszym niż uzupełnienia wykonywane tradycyjnymi metodami. Cały proces odbywa się przy użyciu komputera i oprogramowania do projektowania, eliminując w ten sposób wiele błędów popełnianych przez ludzi.

Korony pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu gwarantują:

  • Naturalną transparencję.
  • Doskonałe efekty estetyczne.
  • Bardzo wysoka wytrzymałość i trwałość.
  • Perfekcyjne dopasowanie.
  • Brak podrażnień tkanek i alergii.
  • Niskie przewodzenie ciepła.

Stosowane są głównie w odcinku przednim uzębienia, ponieważ materiał ten (dwutlenek cyrkonu) doskonale sprawdza się w obszarach o dużym znaczeniu estetycznym. Dzięki swoim właściwościom fizycznym dwutlenek cyrkonu umożliwia wykonanie nie tylko rekonstrukcji pojedynczych zębów, ale również grupy zębów w postaci MOSTÓW - nawet bardzo rozległych, wykonania łączników implantologicznych czy wkładów koronowo-korzeniowych stosowanych w rekonstrukcji zębów martwych, leczonych endodontycznie.

Dzięki właściwościom optycznym zbliżonym do tkanek zęba, materiały pełnoceramiczne posiadają dodatkową zaletę:

  • Możliwość odtworzenia gry światła zbliżonej do występującej w zębach naturalnych!!!
  • Ponadto nie występują w tym przypadku szare przebarwienia dziąseł spowodowane ciemną podbudową z metalu lub widocznym metalowym brzegiem dziąsła (korony ceramiczne na metalu).

W każdym przypadku rekonstrukcji uśmiechu w Unident Union Dental Spa wykonuje się tzw. analizę uśmiechu. Wykonuje się ją w celu udokumentowania sytuacji wyjściowej i zdefiniowania celu leczenia. Są to informacje niezbędne do zaplanowania leczenia ze względu na linię uśmiechu.

Dynamiczne ruchy warg i jamy ustnej nazywane także DYNAMIKĄ WARG sprawiają, że pewne obszary zębów i dziąseł stają się widoczne.

Dokumentacja zdjęciowa służąca analizie uśmiechu dostarcza informacji na temat linii uśmiechu, tak aby w pracy ostatecznej - korony lub mosty pełnoceramiczne, estetyka biało-czerwona (przebieg dziąseł i zębów) był zoptymalizowany.

Aby wykonać uzupełnienie spełniające wysokie wymagania estetyczne, konieczne jest postępowanie zgodnie z protokołem - listą kontrolną analizy uśmiechu uwzględniające parametry morfologiczne, estetyczne i funkcjonalne.

PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ KORON CERCONOWYCH

KORONY CERCONOWE ROZWIĄZANIEM DLA LECZONYCH ENDODONTYCZNIE PRZEBARWIONYCH ZĘBÓW PRZEDNICH - JEDYNKI GÓRNE

Uzupełnienia w zębach przednich to dla Nas każdorazowo poważne wyzwanie. Nasi Pacjenci mają wysokie oczekiwania odnośnie zębów przednich. My wiemy i Nasi Pacjenci również, że im mniej jest zauważalne uzupełnienie tym lepiej.

PRZEBARWIONE, MARTWE ZĘBY W STREFIE ESTETYCZNEJ TO WIELE WĄTPLIWOŚCI CO DO WYBORU NAJLEPSZEJ METODY DLA NASZYCH PACJENTÓW

NAJLEPSZYM WYBOREM BĘDZIE TAKA METODA, KTÓRA NAJBARDZIEJ OCHRONI TKANKI ZĘBA I POZWOLI OSIĄGNĄĆ NAJLEPSZY DŁUGOTERMINOWY EFEKT

WYBIELANIE?

- najmniej inwazyjna metoda, stosowana bardzo często, jednak przebarwione martwe zęby nie zareagują na wybielanie w sposób, który usatysfakcjonowałby Pacjenta.

LICÓWKI?

- to znakomity wybór, ale w przypadku zębów po leczeniu kanałowym, nie istnieje wystarczająca ilość tkanek twardych głównie na powierzchniach stycznych i podniebiennych.

W TAKIM PRZYPADKU NAJBARDZIEJ ROZWAŻNYM I NAJBARDZIEJ ESTETYCZNYM ROZWIĄZANIEM SĄ KORONY PEŁNOCERAMICZNE

Ponieważ są to zęby martwe i brakuje ponad 50% zębiny (czyli korony zęba) niezbędne jest wzmocnienie struktur zęba wkładem koronowo- korzeniowym z WŁÓKNA SZKLANEGO.

WŁÓKNO SZKLANE - to specjalny rodzaj kompozytu wzmocnionego włóknem, stosowany w Klinice Unident Union Dental Spa bardzo często ponieważ wykazują one niezwykłe połączenie właściwości, które jest nieosiągalne dla stopów metali. Moduł elastyczności wkładów z włókna jest bardzo zbliżony do modułu elastyczności zębiny.

Efekt ostateczny po zacementowaniu koron cerconowych spełnia oczekiwanie estetyczne Pacjenta i nasze również.

Funkcjonalne korony zębowe

Korony zębowe stanowią produkt służący do rekonstrukcji zębów, które zostały uszkodzone w wyniku próchnicy lub leczenia kanałowego. W przypadku kiedy odtwarzane są brakujące zęby, korony zębowe mogą być także mocowane na implantach. Mają one postać nakładek na ząb. Wykorzystuje się je do odbudowy zniszczonych, przebarwionych oraz złamanych zębów. To właśnie za ich pomocą możliwa staje się poprawa kształtu, położenia oraz barwy naszego uzębienia, w przypadku gdy inne, mniej inwazyjne zabiegi nie okazały się skuteczne. Korony są doskonałym rozwiązaniem, bowiem uszkodzony ząb nie tylko ma wpływ na pogorszenie walorów estetycznych naszego uśmiechu, ale również może on stać się źródłem rozprzestrzeniania próchnic. W konsekwencji Pacjent może być zmuszony do przejścia skomplikowanego zabiegu stomatologicznego. Korona protetyczna pozwala na zastąpienie zniszczonej części zęba, a jednocześnie wygląda bardzo naturalnie i estetycznie.

Wysokiej jakości korony pełnoceramiczne

Korony mogą być wykonywane za pomocą komputera w technologii CAD oraz CAM. Do wykonania modelu protetycznego wykorzystywany jest skaner optyczny. Produkt projektowany jest przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Wszystko odbywa się z bardzo wysoką dokładnością, wynoszącą nawet kilkanaście mikronów. W rezultacie osiągnąć można idealne przyleganie wewnętrznej części korony do tkanek zęba. Zaawansowana technologia pozwala również na uzyskanie wysokiej szczelności korony. Wykorzystanie monitorów sprawia, że widoczny na ekranie obraz można wielokrotnie przybliżyć, co daje możliwość dopracowania nawet najmniejszego szczegółu. Metoda komputerowa jest niezwykle precyzyjna. W znaczący sposób przewyższa swoimi właściwościami wypełnienie wykonywane tradycyjnie.

Oprogramowanie do projektowania może również wyeliminować część błędów popełnianych przez ludzi.
W stomatologii wykorzystywane są zarówno korony na podbudowie z metalu oraz korony pełnoceramiczne. Wśród niektórych Pacjentów w dalszym ciągu panuje przekonanie, że ceramika charakteryzuje się mniejszą odpornością od metalu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tlenek cyrkonu, który wykorzystywany jest w procesie tworzenia koron ceramicznych, cechuje się bardzo wysoką trwałością, odpornością na ścieranie oraz różnego rodzaju urazy. Jednocześnie wytrzymuje trzykrotnie wyższą siłę od tej, która pojawia się w jamie ustnej człowieka podczas żucia. Materiał ten w znacznie mniejszym stopniu przyciąga także osad nazębny, który w dalszym etapie mógłby przekształcić się w szkodliwy kamień nazębny, powodujący choroby dziąseł oraz przyzębia.

Korony pełnoceramiczne są również liderem w kwestii walorów estetycznych. Przepuszczają one światło dokładnie w ten sam sposób co naturalne zęby. Dzięki temu prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie. Wykorzystanie rozwiązania na podbudowie metalowej może powodować widoczną linię o kolorze ciemnoszarym, która pojawia się przy samym dziąśle. Powoduje to, że finalny efekt jest mniej realistyczny. Dlatego też produkty pełnoceramiczne zdecydowanie lepiej sprawdzają się w przypadku zastosowania ich w bardziej widocznych miejscach, czyli na zębach usytuowanych z przodu. Niektórzy Pacjenci mogą być także uczuleni lub nadwrażliwi na stopy metali. Stomatologia estetyczna zaleca wobec tego wykorzystywanie koron pełnoceramicznych, bowiem tlenek cyrkonu nie powoduje żadnych niekorzystnych odczynów alergicznych oraz nie podrażnia tkanek.

Korony pełnoceramiczne - zalety dla Pacjenta

Korony zębowe wykonywane na terenie placówki Unident Union Wrocław stanowią doskonały sposób na uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Korony pełnoceramiczne wykorzystać można w przypadku Pacjentów, którzy utracili ząb lub jego część oraz chcą ponownie przywrócić piękny wygląd swoim zębom.
Jedną z najważniejszych zalet takiego właśnie rozwiązania jest duża uniwersalność. Korona sprawdza się w przypadku każdego Pacjenta, również cierpiącego na różnego rodzaju alergie. Ważną zaletą jest również fakt, iż korona w każdym przypadku starannie dopasowywana jest do kolorystyki reszty zębów. Dzięki temu nie będzie ona odróżniała się od pozostałego uzębienia.

Z uwagi na bardzo dobre naśladownictwo prawdziwych zębów, korony zębowe pełnoceramiczne są obecnie zaliczane do jednych z najlepszych. Wykazują one właściwe takie same cechy co naturalny ząb. Dodatkowo wyróżnia je także estetyka, biokompatybilność oraz precyzja. Tego typu korona świetnie sprawdza się jako protetyczna odbudowa dla zębów, które znajdują się w przednim odcinku szczęki oraz żuchwy. Z uwagi na sposób wykonania możemy wyróżnić koronę pełnoceramiczną tłoczoną, spiekaną lub frezowaną. Materiał jest odporny na działanie czynników chemicznych i cechuje się mniejszą agregacją osadów nazębnych.

Korony zębowe - przeciwwskazania i alternatywy

Niestety nie w każdym przypadku korony zębowe będą zalecane lub możliwe do założenia. Przeciwwskazaniem może być między innymi nadmiernie uszkodzone uzębienie. W takim przypadku korona może mieć problem z utrzymaniem się na zębie. Problematyczne mogą okazać się również zmiany na wierzchołku korzenia lub zaawansowana choroba przyzębia. Nie zaleca się także stosowania koron w przypadku bardzo młodych osób. Występuje bowiem stosunkowo duże ryzyko uszkodzenia komory miazgi i konieczności wprowadzenia leczenia endodontycznego.

Jeśli zależy nam na poprawie kolorystyki uzębienia, możemy również skorzystać z możliwości oferowanych przez licówki. Rozwiązanie jest zalecane Pacjentom ze względów ekonomicznych oraz nie niesie ze sobą konieczności tak wysokiej ingerencji, jak ma to miejsce w przypadku koron. Licówki nie w każdym przypadku spełnią jednak swoją rolę.
Korony zębowe wykonywane na terenie Unident Union Wrocław to doskonała inwestycja w swoje zdrowie i piękny uśmiech. Zabiegu stomatologii estetycznej charakteryzują się wysokim stopniem skomplikowania oraz wymagają dużej precyzji. To właśnie dlatego należy korzystać z usług placówek, które oferują najwyższy standard świadczonych usług. Unident Union gwarantuje wysoki komfort, pełne bezpieczeństwo oraz spektakularny efekt końcowy. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z pomocy naszych specjalistów.

na zdjęciu: Adriana Jaworek, pacjentka UNIDENT UNION Dental Spa, leczona ortodontycznie aparatem Damon (1,5 roku)