Licówki porcelanowe

ZAAWANSOWANE ODBUDOWY ESTETYCZNE

CO TO SĄ LICÓWKI?

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Jednym z filarów stomatologii estetycznej są licówki porcelanowe. Są stosowane powszechnie w celu szybkiej poprawy wyglądu uzębienia. Za ich pomocą osiągamy spektakularne efekty, mimo że ich założenie wymaga tylko minimalnej ingerencji w twarde tkanki zęba.

Metoda jest stosowana w klinice UNIDENT UNION Dental Spa we Wrocławiu zarówno w przypadku osób młodych jak i dojrzałych pacjentów. To ceramiczne uzupełnienie poprawia estetykę uśmiechu jako niezależna procedura lub jest elementem tzw. prac kombinowanych (mosty + licówki, korony + licówki, protezy + korony + licówki).

Wieloletnia praktyka zespołu kliniki pokazuje, że w jednym łuku najczęściej stosuje się około 6-8 licówek – przeważnie tylko w przednim odcinku.

Licówki porcelanowe czyli cienkie płatki ceramiki nakleja się na przednie powierzchnie zębów. Wystarczy średnio od 0.5 do 0.75 mm ceramicznej płytki, aby ząb nabrał idealnego kształtu i oczekiwanego koloru. Trwałość tego uzupełnienia określa się na 13-15 lat.

Płytki wykonane są z porcelany – czyli niezwykle wytrzymałego, półprzezroczystego materiału, który barwą, stopniem przezierności, połyskiem i sposobem odbijania światła idealnie naśladuje naturalne szkliwo zębów. Są całkowicie odporne na ubytki próchnicowe i silne przebarwienia. Dzięki nim nowy uśmiech pozostaje niezmiennie biały przez wiele lat.

RAZ ZAŁOŻONE BĘDĄ IDEALNIE HARMONIZOWAĆ Z NATURALNYM UZĘBIENIEM... BEZ WIDOCZNOŚCI ZABIEGU STOMATOLOGICZNEGO

Z powodu wysokiej estetyki licówki porcelanowe stały się standardowym sposobem poprawy uśmiechu wśród gwiazd (patrz: Nasi Pacjenci - Olivier Janiak).

Licówki eliminują zdecydowaną większość estetycznych niedoskonałości uzębienia, są wytrzymałe i odporne na przebarwienia. Ich kolor dobiera się najczęściej do barwy pozostałych zębów, które zawsze wcześniej poddawane są zabiegom wybielającym.

 • to idealne rozwiązanie dla osób, u których zastosowane metody wybielania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów,
 • stosujemy je także w celu odbudowy częściowo utraconego zęba lub korekty jego kształtu,
 • umożliwiają skutecznie ukryć uszczerbki i pęknięcia w szkliwie,
 • są rozwiązaniem w wielu innych sytuacjach.

Zobacz również: Korony Pełnoceramiczne

DLA KOGO LICÓWKI?

Wykonuje się je najczęściej w następujących przypadkach:

Licówki porcelanowe

 • planowana zmiana kształtu zębów,
 • mnogie erozje i ubytki przyszyjkowe,
 • urazowe odłamania brzegów siecznych,
 • nieestetyczne wypełnienia na powierzchniach licowych zębów przednich,
 • szpary między zębami,
 • korekta ustawień zębów,
 • zęby stożkowe,
 • niedorozwoje szkliwa,
 • przebarwienia np. po antybiotykach które nie mogą być usunięte poprzez wybielanie,
 • wydłużenie i rozjaśnienie startych z wiekiem zębów.

Przeciwwskazania do zastosowania:

 • parafunkcje zgryzowe (bruksizm, zaciskanie zębów, szkodliwe nawyki tj. obgryzanie paznokci, ołówków etc.),
 • zęby zbyt krótkie,
 • choroba dziąseł i przyzębia,
 • duża skłonność do próchnicy,
 • zęby z brakiem odpowiedniej ilości i jakości szkliwa,
 • pacjent nie utrzymujący prawidłowej higieny.

ZALETY LICÓWEK

 1. Zachowują trwałą barwę i połysk, nie ulegają przebarwieniom.
 2. Stwarzają nieograniczone możliwości indywidualnej charakterystyki.
 3. Wymagają niewielkiej preparacji twardych tkanek zęba.
 4. Zapewniają wyjątkową szczelność brzeżną.
 5. Posiadają dużą odporność na ścieranie.
 6. Dają bardzo dobry efekt estetyczny.
 7. Są kompatybilne z tkankami przyzębia.
 8. Powodują znaczną poprawę samopoczucia pacjentów po zakończonym leczeniu.
 9. Zapewniają Biały Uśmiech przez wiele lat.

ZABIEG KROK PO KROKU

Licówki porcelanowe

I WIZYTA

Na pierwszej wizycie odbywa się konsultacja, w której zakres wchodzi:

 1. Badanie stomatologiczne.
 2. Zdjęcie panoramiczne zębów.
 3. Zdjęcie cyfrowe uzębienia.

Na podstawie powyższych elementów lekarz przeprowadza w obecności pacjenta analizę uśmiechu, która jest podstawą do zbudowania planu leczenia wraz z kosztorysem.

Na wizycie konsultacyjnej prezentowane są przykłady licówek porcelanowych wykonanych w naszej Klinice.

II WIZYTA

Jeżeli Pacjent zaakceptuje przebieg, czas oraz koszty leczenia zgłasza się na kolejną wizytę, na której pobierane są wyciski jego uzębienia. Po przesłaniu ich do laboratorium, technik odlewa z nich modele gipsowe i wykonuje tzw. WAX-UP, tzn. z białego wosku modeluje zęby Pacjenta nadając im pożądane kształty. WAX-UP przesyłany jest do naszej Kliniki i stanowi wzór do wykonania tymczasowych licówek z kompozytu. To nie tylko ochrona zębów w oczekiwaniu na ostateczne płytki ceramiczne, ale także wizualizacja ostatecznego efektu dla Pacjenta.

III WIZYTA

Na tej wizycie odbywa się szlifowanie zębów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Niewielka ilość zewnętrznej powierzchni korony zęba jest usuwana. Ilość ta powinna odpowiadać grubości przyszłej płytki porcelanowej, która będzie nałożona na zęba. Następnie pobieramy wyciski oszlifowanych zębów i wysyłamy do laboratorium protetycznego, na podstawie których technik odleje model gipsowy i wykona licówki.

Podczas kilku dni oczekiwania Pacjent nosi tzw. licówki tymczasowe. Wykonane są one na podstawie wcześniej wykonanego WAX-UPu. To daje możliwość pełnej wizualizacji ostatecznego rezultatu. To na tej wizycie Pacjent pierwszy raz realnie ocenia efekty analizy uśmiechu.

Jeśli pojawią się uwagi co do wyglądu poszczególnych zębów, lekarz za pomocą kompozytów w kolorze nakładek tymczasowych wykonuje poprawki uwzględniające korektę kształtu, długości i szerokości, przebieg linii brzegowej, kątów międzysiecznych etc. Praca kompozytami na nakładkach tymczasowych to tzw. MOCK-UP. MOCK-UP z kolei jest wzorem dla laboratorium protetycznego. Opierając się na MOCK-Upie technik modeluje ostateczne licówki porcelanowe.

IV WIZYTA

Na tej wizycie odbywa się cementowanie już gotowych licówek porcelanowych.

I etap - dobór koloru cementu lutującego płytkę z zębem.

II etap-cementowanie ostateczne za pomocą cementów dualnych światło-chemoutwardzalnych, które na stałe łączą licówkę z zewnętrzną powierzchnią zęba. Ewentualny nadmiar cementu jest odcinany i polerowany tak, aby osiągnąć naturalny, estetyczny wygląd odbudowanego zęba.

Zobacz również: Korony Pełnoceramiczne

RODZAJE LICÓWEK

 • akrylowe - zabezpieczają ząb tymczasowo, przed założeniem właściwej licówki porcelanowej. Są nietrwałe i nie wytrzymają dłużej niż około dwa lata. Są najmniej estetyczne spośród wszystkich rodzajów, bo grubsze i cięższe.
 • kompozytowe – mają jednolity kolor, przez co mogą wyglądać trochę sztucznie. Materiał ten ma tendencję do przebarwiania się, żółknięcia. Są jednak odporne na uszkodzenia mechaniczne.
 • ceramiczne – charakteryzują się najbardziej zbliżonym kolorem do zębów naturalnych. Wykonuje się je z ceramik skaleniowych: krzemionki, kaolinu, kwarcu i barwników. Są trwalsze niż kompozytowe i znacznie droższe.
 • porcelanowe - to najpopularniejszy rodzaj tego rodzaju uzupełnienia. Wyróżnia się elastycznością oraz trwałością łączenia z zębami. Są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wytwarza się je m.in. z masy akrylowej i ceramicznej. To materiał odporny na osadzanie się kamienia nazębnego, a więc i na przebarwienia.
 • pełnoceramiczne – w budowie przypominają warstwy zęba, mają zębinę porcelanową oraz szkliwo.

na zdjęciu: Monika Olejniczak, studentka stomatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu, córka Iwony Gnach-Olejniczak