Laserowe usuwanie blizn i rozstępów

Laserowe usuwanie blizn i rozstępów w UNIDENT UNION Medycyna Estetyczna

Lasery najbardziej zaawansowanego systemu laserowego FOTONA świetnie nadają się do usuwania blizn i rozstępów, ponieważ działają jednocześnie na wygładzenie powierzchni naskórka, jak i poprawiają strukturę skóry właściwej, w tym kolagenu, którego wysoka jakość znacząco wpływa na wygładzanie się blizn. W UNIDENT UNION Dental Spa do terapii blizn wykorzystujemy pionierskie połączenie mocy dwóch laserów Nd-YAG i Er-YAG oraz oferowaną przez nie podwójną długość fali. Dwie techniki: nieablacyjna oraz minimalnie ablacyjna połączone w ramach jednej terapii skojarzonej dają szybkie efekty, przewyższające skutecznością konwencjonalne metody laserowego niwelowania blizn za pomocą jednego typu fal.

Elementy składowe skojarzonej terapii blizn w UNIDENT UNION Medycyna Estetyczna:

Laser Nd-YAG

Badania kliniczne pokazują, że zastosowanie lasera neodymowo-yagowego (Nd-YAG) w znaczący sposób wpływa na poprawę wyglądu blizn i rozstępów (które z punktu widzenia zabiegów laserowych są traktowane dokładnie tak samo jak blizny). Blizny rozjaśniają się, zmniejszają się, a skóra w tym miejscu staje się elastyczna i jednolita w kolorycie otaczających ją tkanek.

Laser Er-YAG

Laser erbowo-yagowy (Er-YAG) wykorzystujemy dla łagodnego resurfacingu blizny z minimalną ablacją, co daje efekt powierzchniowego wygładzenia faktury. Zwłaszcza blizny potrądzikowe dobrze reagują na zabiegi laserem erbowo-yagowym.

Venus Legacy i karboksyterapia

W wielu przypadkach terapii blizn łączymy zastosowanie laserów z masażami za pomocą urządzenia VENUS LEGACY oraz z karboksyterapią, która wzmaga efekt uelastycznienia blizny i regeneracji skóry. Techniki te są szczególnie skuteczne w przypadku nadmiernej kolagenezy, która wywołała efekt stwardnienia blizn lub do terapii blizn pozabiegowych, będących efektem założenia szwów niezgodnie z liniami zmniejszonego napięcia skóry (alternatywa dla plastyki blizn).

Peelingi chemiczne

W planach leczenia blizn i rozstępów uwzględniamy peelingi chemiczne na blizny, które stosowane na starcie skojarzonej terapii przygotowują skórę do przebudowy.

Peelingi chemiczne na blizny

Peelingi chemiczne na blizny

Lasery Fotona – neodymowo-jagowe Nd:YAG oraz Er:YAG – to najbardziej zaawansowany technologicznie system laserowy na świecie!

Urządzenia umożliwiają przeprowadzenie szeregu procedur z dziedziny chirurgii, dermatologii oraz medycyny estetycznej, gdzie zastosowanie zaczyna się od epilacji laserowej, poprzez leczenie trądziku, usuwanie blizn, fotoodmładzanie, skończywszy na usuwaniu przebarwień i zamykaniu rozszerzonych naczyń krwionośnych.

Laser Spectro SP to najpotężniejsza kombinacja laserów neodymowo-yagowego z erbowo-yagowym.

Zapewnia najszerszy zakres ablacyjnych i nieablacyjnych zabiegów, jakie może zaoferować pojedynczy system laserowy. Osiąga maksimum efektów przy minimalnej głębokości penetracji wiązki laserowej.

Jak działa laserowe usuwanie blizn i rozstępów?

Terapię zaczyna użycie lasera Nd:YAG i frakcjonowanie 3D (FRAC3®), które nie złuszcza naskórka, czyli nie jest ablacyjne. Na tym etapie światło lasera dociera w głębokie warstwy skóry i tworzy w nich szereg mikrouszkodzeń, które – mówiąc obrazowo – przypominają płatki śniegu zatrzymane w szklanej kuli. Rezultaty jego działania są dwojakie – samo uszkodzenie tkanek w skórze właściwej i naskórku powoduje uruchomienie procesów regeneracyjnych, z drugiej strony energia cieplna przebudowuje włókna kolagenowe i pobudza fibroblasty do zwiększonej produkcji nowego kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Remodeling tkanek podporowych skóry sprawia, że staje się ona elastyczna i jędrna w miejscu występowania blizny. Jest to metoda szczególnie skuteczna przy bliznach zanikowych związanych ze zmniejszoną produkcją kolagenu oraz przy bliznach pooperacyjnych.

Kolejną część zabiegu stanowi minimalnie ablacyjny resurfacing skóry laserem Er-YAG o długości fali świetlnej 2940 nm. Ta metoda działa bardziej powierzchownie – złuszcza naskórek, ale także wpływa na przebudowę kolagenu. Zabieg jest bardziej komfortowy niż zabiegi nieablacyjne, ponieważ od razu usuwa gorące i martwe pozostałości leczonej tkanki, eliminując niepotrzebny ból i skracając rekonwalescencje. Czyste mikro-kanaliki po minimalnie ablacyjnym frakcjonowaniu posiadają tę samą strefę oddziaływania cieplnego co mikro-kanaliki po zabiegu nieablacyjnym, ale nie wywołują dyskomfortu.

Wskazania do usuwania blizn i rozstępów laserem FOTONA®?

 • Blizny zanikowe, przerostowe
 • Blizny potrądzikowe i po ospie
 • Blizny po zabiegach chirurgicznych, np. po cesarskim cięciu
 • Bliny po ukąszeniach, poparzeniach itp.
 • Blizny po usuniętych tatuażach
 • Rozstępy na pośladkach, udach, plecach, łydkach, ramionach itp.

Efekty działania

Pierwsze efekty resurfacingu widoczne są tydzień po zabiegu, kiedy minie faza złuszczania. Z dnia na dzień blizna będzie miała coraz bardziej wyrównany koloryt i lepszej fakturę. Przez 3-6 miesięcy po zabiegu trwać będzie proces regeneracji włókien kolagenowych i elastynowych, który wpłynie na jej elastyczność i jędrność.

 • Wypełnienie i wyrównanie blizn zanikowych
 • Spłycenie blizn przerostowych
 • Likwidacja blizn potrądzikowych i po ospie
 • Niwelacja blizn po zabiegach chirurgicznych, pooparzeniowych, po ukąszeniach – uelastycznienie, ujędrnienie, wyrównanie kolorytu
 • Wyrównanie struktury blizn
 • Redukcja blizn po tatuażach
 • Redukcja rozstępów

Ważne przed zabiegiem

Planując zabieg, weź pod uwagę, że przez 1-3 dni po zabiegu skóra w miejscu blizny będzie zaczerwieniona i nie warto przykrywać tego makijażem, aby nie osłabić procesu przebudowy naskórka. Może się łuszczyć, a pełna rekonwalescencja obszaru zabiegowego potrwa maksymalnie ok. tygodnia. Jasne rozstępy zanim zostaną zlikwidowane staną się ciemniejsze, ponieważ laser pobudzi skórę do regeneracji, czego objawem będzie zaczerwienienie.

Dokładnie przeczytaj przeciwwskazania, tak by odpowiednio przygotować się do zabiegu, wykluczyć niewskazane kosmetyki, leki i zioła.

Jak wygląda zabieg?

W pierwszym etapie do skóry przykładana jest głowica, przypominająca długopis, która emituje krótkie impulsy. W ich trakcie pacjent odczuwa jedynie ciepło oraz delikatne mrowienie.

Następnie personel zabiegowy przykłada do skóry laser erbowo-yagowy Fotona® i naświetla powierzchnię blizny wiązką lasera. Na skutek działania wiązki laserowej dochodzi do odparowania wody z naskórka.

Ważne po laserowym usuwaniu blizn i rozstępów

 • Musisz liczyć się z tym, że po zabiegu miejsce blizny będzie zaczerwienione. Takie miejscowe zaczerwienienie mija z reguły po ok. 3 dniach. Blizna może delikatnie ściemnieć i łuszczyć, a objaw ten minie najpóźniej po tygodniu od zabiegu.
 • Jasne rozstępy w procesie przebudowy skóry będą ciemniejsze i bardziej widoczne. Celem zabiegu jest laserowe pobudzenie skóry do przebudowy.
 • W okresie zaczerwienienia skóry nie stosować makijażu w miejscu blizny, który mógłby spowodować zaburzenie w kontrolowanym procesie zapalnym, zmierzającym do przebudowy naskórka. Miejsce zabiegowe należy delikatnie myć bez pocierania oraz intensywnie nawilżać lub natłuszczać.
 • Można stosować kremy przeciwzapalne lub inne dermokosmetyki zalecone przez nasz personel, dedykowane po zabiegach laserowych
 • W miejscu blizny nie stosuj kremów z kwasem glikolowym, retinolem czy na bazie alkoholu.
 • Przez 14 dni po zabiegu nie korzystaj z gorących kąpieli i sauny, a przez okres rekonwalescencji (7 dni) nie pływaj w basenie.
 • Przez 4 tygodnie po zabiegu wystawiania skóry na słońce i chroń skórę filtrem UV 50 SPF.
 • Dla wzmocnienia procesu przebudowy skóry zalecamy suplementację doustną witaminą C oraz stosowanie na skórę serum ze stabilną formą witaminy C.

Rekomendowana liczba zabiegów

Zalecamy wykonanie serii 3-6 zabiegów w odstępach 5 tygodni. Ostateczna liczba zabiegów dająca pożądany efekt zależy od jakości i wieku blizny czy rozstępów. Uczulamy pacjentów, że najlepsze efekty dają zabiegi wykonywane na blizny świeże, dlatego prosimy o zgłaszanie się na laserowe terapie blizn i rozstępów bez zbędnej zwłoki. W przypadku cesarskiego cięcia zabiegi możliwe są nawet bezpośrednio po zdjęciu szwów. Przy rozstępach najszybciej zadziałamy na ich usunięcie, gdy pręgi na skórze są czerwone i bardzo widoczne.

Odczuwalność laserowego usuwania blizn i rozstępów

W trakcie pracy laserów skóra pacjenta jest cały czas chłodzona za pomocą specjalnej dyszy, zintegrowanej z platformą laserową. Dlatego zabieg dla pacjenta nie jest odczuwalny jako nieprzyjemny. Bezpośrednio po zabiegu przez ok. 15 minut występuje pieczenie skóry, przypominające odczucia po nałożeniu na twarz peelingu chemicznego. Wrażenie to mija po kwadransie.

Bezkontaktowe chłodzenie zimnym powietrzem jest złotym standardem w przypadku zabiegów zużyciem lasera Nd-YAG. Innowacja ta chroni naskórek przed przegrzaniem podczas zabiegu laserowego i umożliwia pracę na wyższych parametrach. Po zabiegu pacjenci mogą chłodzić skórę samodzielnie przez kilka minut dla poprawy komfortu. Nowoczesne urządzenie, którym dysponuje nasza klinika, zapewnia chłodzenie przy temperaturze od -20°C do -30°C.

Przeciwwskazania dla laserowego usuwania blizn i rozstępów

 • Ciąża
 • Nieustabilizowana cukrzyca
 • Rozrusznik serca
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi
 • Epilepsja
 • Opalenizna (4 tygodnie przed zabiegiem i 4 tygodnie po zabiegu należy unikać słońca)
 • Skłonność do przebarwień
 • Aktywne zmiany wirusowe lub bakteryjne na skórze
 • Stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi,
 • Stosowanie sterydów, leków i ziół fotouczulających, niektórych antybiotyków (m.in.) tetracykliny, doksycykliny, pochodnych witaminy A, niektórych leków kardiologicznych i innych np. furaginy
 • Stosowanie kremów z re tinolem
 • Peelingi (niewskazane na ok. 7-10 dni przez zabiegiem)
 • Spożycie alkoholu 24 godziny przed zabiegiem

Bezpieczeństwo

Fotona® to najbardziej zaawansowany technologicznie system laserowy na świecie, umożliwiający wykonanie wielu procedur z dziedziny chirurgii, dermatologii oraz medycyny estetycznej. Osiąga maksimum efektów przy minimalnej głębokości penetracji wiązki laserowej, bez przegrzewania sąsiednich tkanek, co zapewnia komfort dla pacjenta i najwyższą skuteczność oraz bezpieczeństwo.

 • O koncentracji systemu FOTONA® na bezpieczeństwie wykonywanych zabiegów świadczy wbudowana Technologia Kontroli Zwrotnej Impulsu (EFC), która gwarantuje, że energia wyjściowa jest zawsze zgodna z parametrami. Oznacza to najwyższą kontrolę energii impulsów laserowych, bez skoków i niepełnych impulsów (bez ryzyka przegrzania lub niepełnej skuteczności).
 • Kolejną innowacją najlepszego obecnie systemu laserowego jest opatentowana Technologia Zmiennego Kwadratowego Impulsu ( VSP® ), która dostosowuje parametry laserowe do zabiegu z pominięciem okresu narastania i opadania energii impulsu. Rozkład energii jest równy, co zabezpiecza nas przed ryzykiem przegrzania lub poparzenia tkanek i gwarantuje najwyższe bezpieczeństwo. Rozwiązanie to zwiększa także efektywność wiązki laserowej (pełne wykorzystanie energii laserowej) oraz wpływa na szybkość zabiegu (bez niepotrzebnych przestojów).