Likwidacja zmarszczek kwasem hialuronowym

Likwidacja zmarszczek kwasem hialuronowym w UNIDENT UNION Medycyna Estetyczna

Kwas hialuronowy to cudowne remedium na zmarszczki. Nie tylko je wypełnia, lecz także poprawia jakość skóry. Działanie rewitalizujące kwasu hialuronowego wynika ze zdolności wiązania wody w skórze i silnego jej nawilżania. Umiejętne zastosowanie wypełniacza sprawia, że wygładzają się m.in. bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki, zmarszczki palacza, a także zmarszczki pionowe przy uszach, poziome zmarszczki gładziny czoła, lwia zmarszczka oraz zmarszczki na dekolcie.

Z wiekiem na twarzy pojawiają się zmarszczki grawitacyjne wynikające ze ścieńczenia skóry, a także zaniku tkanek podskórnych w tym tkanki tłuszczowej i zmian w budowie twarzoczaszki. Do najbardziej znanych należą tutaj bruzdy nosowo-wargowe oraz linie marionetki. Innym rodzajem zmarszczek są zmarszczki mimiczne, które z czasem przekształcają się w formę utrwaloną, i są widoczne także w stanie spoczynku mimiki. Do ich wypełniania stosuje się właśnie kwas hialuronowy. Trzeci rodzaj zmarszczek wiąże się ze sposobem spania, tzw. zmarszczki senne powstają na skutek nacisku ciężaru ciała na skórę w trakcie snu.

Bez względu na pochodzenie i rodzaj zmarszczek kwas hialuronowy to najbardziej uniwersalny i powszechnie stosowany w medycynie estetycznej preparat służący do likwidacji linii i bruzd na skórze. Nie zawsze jest tak, że podajemy wypełniacz tam, gdzie istnieje zmarszczka. Często po to by wygładzić bruzdy, powstałe na skutek opadania tkanek, odbudowujemy kwasem utraconą objętość rysów twarzy w innym miejscu – np. zapadnięte skronie, dolinę łez . Precyzyjne zaprojektowanie zabiegu estetycznego sprawia, że wraz z odtworzeniem młodzieńczej objętości profilu następuje wygładzenie zmarszczek.

Kwas hialuronowy, substancja naturalnie występujące w ludzkiej skórze, ma charakter syntetyczny co redukuje ryzyko nietolerancji. Jest substancją wchłanialną, w zależności od stopnia usieciowania oraz miejsca podania i trybu życia pacjenta stopniowo zanika w skórze po kilku-kilkunastu miesiącach. Jego działanie jest więc odwracalne, zgodnie z ogólną tendencją w medycynie estetyczną, która zakłada rezygnację z preparatów trwałych.

W UNIDENT UNION Medycyna Estetyczna projektujemy zabiegi niwelujące zmarszczki, które opierają się nie tylko na zastosowaniu kwasu hialuronowego. Zależy nam na tym, by wypełniać zmarszczki dopiero po tym, gdy pobudzimy skórę do samoregeneracji. Gdy wykorzystamy najpierw zdolność skóry do autoodmładzania, intensywnej produkcji kolagenu i elastyny, produkcji endogennego kwasu hialuronowego, efekt zastosowania wypełniaczy będzie najlepszy z możliwych i da najbardziej naturalne efekty. Miejscowe wypełnienie zmarszczek będzie harmonijnie współgrać z odmłodzoną skórą dobrej jakości

Głównym zaleceniem przed zastosowaniem wypełniaczy jest zagęszczanie skóry za pomocą stymulatorów kolagenu, zabiegów laserowych, radiofrekwencji mikroigłowej (VIVACE) mikronakłuwania (DERMAPEN).

UWAGA! Podatność skóry na wczesne tworzenie się zmarszczek w środkowym i dolnym piętrze twarzy może być objawem wad zgryzu, w tym choroby okluzyjnej związanej z obniżeniem wysokości zwarcia. Zmarszczki w tym rejonie towarzyszą także brakom zębowym w strefach podparcia zgryzu (trzonowce) oraz zanikom kości szczęki i żuchwy. Jako specjaliści od Dental Face Liftingu® łączymy zabiegi medycyny estetycznej z leczeniem ortodontycznym, implantologicznym i implantoprotetycznym.

 • Leczenie ortodontyczne rozbudowujące łuki,
 • podniesienie wysokości zwarcia (ORTODONCJA DOROSŁYCH),
 • dbudowa utraconych zębów na implantach (IMPLANTY),
 • sterowane regeneracje kostne zwiększające podparcie tkanek

– wszystko to wpływa odmładzająco na profil twarzy i spłyca zmarszczki w dolnej i środkowej części twarzy.

Na czym polega wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym?

Zabieg likwidacji zmarszczek wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego wymaga dokładnej analizy rysów twarzy, zarówno w spoczynku jak i w ruchu w trakcie pełnej mimiki. Chodzi o to, by osiągnąć symetryczny i naturalny efekt. Pacjent dowiaduje się na konsultacji z zakresu medycyny estetycznej, jaka jest przyczyna powstawania zmarszczek, a zalecona terapia ma na celu zarówno zniwelowanie efektów jak i zadziałanie na przyczyny tworzenia się linii na skórze. Jeśli zdiagnozujemy wiotkość skóry, zlecimy najpierw zabiegi zagęszczające i kondycjonujące, po to by przygotować skórę do wypełnienia. Zlikwidowanie zmarszczki polega na wypełnieniu jej kwasem hialuronowym w formie gęstego, plastycznego żelu, który po wprowadzeniu cienką igłą lub kaniulą układa się niezwykle naturalnie. Jego zdolność wiązania wody sprawia powiększenie objętości preparatu i wypełnienie miejsca w rejonie występowania linii.

Wskazania do zabiegów

 • Bruzdy (fałdy) nosowo-wargowe
 • Linie marionetki
 • Zmarszczki palacza
 • Zmarszczki na brodzie (broda czarownicy)
 • Utrwalone zmarszczki poziome czoła
 • Utrwalona lwia zmarszczka (marsowe czoło)
 • Zmarszczki na dekolcie
 • Zmarszczki na szyi

Efekty działania

Zabieg wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym daje natychmiastowy efekt wygładzenia linii i bruzd. W ciągu 3-4 tygodni efekt gruntuje się i stabilizuje w formę ostateczną, po tym czasie jesteśmy w stanie ocenić rezultaty zabiegu. Zabieg sprawia, że zmarszczki przestają być widoczne lub spłycają się, a skóra w miejscu zastosowania kwasu jest lepiej nawilżona. Cząsteczki kwasu stymulują także fibroblasty do zwiększonej aktywności, dochodzi do wzmożenia procesów produkcji kolagenu i elastyny.

Ważne przed zabiegiem

Zalecamy, aby przed zastosowaniem kwasu hialuronowego w formie iniekcji nie przyjmować środków medycznych, które mogłyby zmniejszyć krzepliwość krwi. Na kilka dni przed wizytą pacjenci proszeni są o odstawienie aspiryny i leki przeciwzakrzepowych.

Jak wygląda zabieg?

Miejsce zabiegowe jest znieczulane za pomocą specjalnej maści, dzięki któremu pacjenci Unident Union Medycyna Estetyczna przechodzą zabiegi w pełni komfortowo. Lekarz wprowadza usieciowany kwas hialuronowy z gotowej do użycia ampułkostrzykawki za pomocą cienkiej igły lub kaniuli, a następnie modeluje wypełniacz, aby doprowadzić do jak najbardziej naturalnego efektu wypełnienia zmarszczki. Pacjent od razu po zabiegu ma możliwość ocenienia osiągniętych efektów. Po zabiegu skóra może być tkliwa i delikatnie opuchnięta, możesz też wyczuwać depozyty kwasu. Objawy te zanikną szybko, najdłużej (ok. 4-7 dni) mogą utrzymywać się siniaczki w miejscach iniekcji, do których niektórzy pacjenci mają skłonność. Zalecamy wtedy stosowanie kremów przyspieszających gojenie.

Ważne po zabiegu

Zawsze po wprowadzeniu kwasu hialuronowego należy unikać słońca, ekstremalnie wysokich temperatur (sauny, solarium), wszystkie te czynniki mogą spowodować zanikanie rozpad i resorpcję kwasu hialuronowego.

Rekomendowana liczba zabiegów

Standardowo wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym to zabieg jednorazowy, jeśli polega na podaniu preparatu w sposób liniowy w miejscu występowania zmarszczki. Jeśli jednak zabieg polega na wypłaszczeniu zmarszczek poprzez odbudowę utraconej objętości rysów twarzy, proces wolumetryczny może wymagać dwóch lub więcej zabiegów, podczas których stopniowo odtwarzamy pełniejsze rysy twarzy i obserwujemy efekty. Powtórna wizyta zaplanowana jest po 3-4 tygodniach.

Odczuwalność zabiegu

Zabieg nie jest bolesny, ponieważ znieczulamy miejsce zabiegowe za pomocą profesjonalnego kremu do znieczuleń. Wiele preparatów do wolumetrii ma w składzie znoszącą ból lidokainę. Po zabiegu może wystąpić obrzęk, bolesność nosa lub siniak w miejscu iniekcji. Efekty uboczne zanikną po kilku dniach.

Przeciwwskazania

 • Ciąża i karmienie piersią
 • Skłonność do bliznowacenia
 • Stwierdzona nadwrażliwość na kwas hialuronowy
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Stan zapalny w miejscu zabiegu

Bezpieczeństwo

Kwas hialuronowy należy do najpowszechniej stosowanych preparatów w medycynie estetycznej. Nie jest traktowany przez organizm jak ciało obce, nie ma pochodzenia zwierzęcego, a wszystkie produkty stosowane w klinice Unident Union Medycyna Estetyczna posiada CE III klasę wyrobu medycznego. Całkowicie wchłania się po okresie działania.

na zdjęciu: Natalia Siwiec, pacjentka UNIDENT UNION Dental Spa Medycyna Estetyczna