Niechirurgiczna korekta linii żuchwy kwasem hialuronowym w UNIDENT UNION Medycyna Estetyczna
Linia żuchwy stanowi ważny fundament twarzy, jej kształt wpływa na szybką, często nieuświadomioną, ale trafną, ocenę wieku. Charakterystyczną cechą tzw. trójkąta młodości w rysach w twarzy osób młodych jest wąska broda, od której wysoko ku górze unoszą się symetrycznie linie żuchwy. Kontur jest wtedy uniesiony i gładko „wspina się” w kierunku uszu. Wierzchołkiem trójkąta młodości jest wąska broda, a podstawą wypukłe kości policzkowe, zarysowane brwi i oczy. Z wiekiem trójkąt młodości zanika, a rysy twarzy wpisują się w inny kształt, nazywany piramidą starości. Dochodzi do opadania i spłaszczania tkanek w okolicach kości policzkowych, to ten rejon staje się wierzchołkiem piramidy. Natomiast owal poszerza się, przebieg linii żuchwy zostaje zaburzony przez opadające tkanki, kontur staje się podstawą piramidy. Pojawiają się obwiśnięcia skóry, tzw. chomiki, które są charakterystyczną cechą starzenia rysów twarzy w wieku 40+. W Unident Union Medycyna Estetyczna nie powiemy ci, że wystarczy wymodelować linię żuchwy kwasem hialuronowym, by osiągnąć efekt anti-aging. Wszystko zależy od potrzeb twojej skóry i rysów twarzy. Opadanie tkanek w środkowym i dolnym piętrze twarzy przebiega w różny sposób, dodatkowo daje różne efekty w zależności od podłoża kostnego, warunków zgryzowych, kształtu żuchwy, aktywności mięśni żwaczy.
- Holistycznie projektując terapię zmierzającą do odmłodzenia owalu twarzy, często włączamy w jej przebieg ortodoncję (uzyskanie prawidłowych relacji zgryzowych i leczenie choroby okluzyjnej mają wpływ na poprawę konturu twarzy). Odmładzanie owalu twarzy za pomocą zintegrowanej ortodoncji jest jednym z etapów Dental Face Liftingu®, opatentowanego w Polsce przez dr Iwonę Gnach-Olejniczak (Patrz: ORTODONCJA DOROSŁYCH).
- W przypadku braków zębów bocznych zalecamy zabiegi implantologiczne, umożliwiające odtworzenie trzonowców wraz z odbudową kości szczęki i żuchwy. Taka terapia sprawia, że skóra ma lepsze podparcie, co zapobiega jej opadaniu (Patrz: IMPLANTY A DFL®).
- Wrażenie kwadratowego konturu twarzy powstaje także u tych osób, które chorują na bruksizm, czyli nawykowo zgrzytają i zaciskają zęby. Z powodu ciągłej pracy podczas zgrzytania, rozbudowują się mięśnie żwacze, a szczęka staje się masywna. O ile u mężczyzn może to zwiększać wrażenie męskości, o tyle u kobiet daje androgeniczny efekt.
Trzeba sobie uświadomić, że choroba ta współwystępuje z mniejszymi lub większymi wadami zgryzu, które mogą być prowokowane przez tak niewielkie nawet anomalie jak za wysoka czy za niska plomba, ubytek trzonowca, albo zła protetyka. Bruksizm powoduje destrukcje zębów, wywołuje dolegliwości bólowe w obrębie głowy, szyi, pleców. Uaktywnia się pod wpływem stresu, przy złej diecie, nietolerancjach pokarmowych, towarzyszy chorobie pasożytniczej układu pokarmowego. Nie wystarczy jednak zmienić tryb życia, by pozbyć się choroby. Równolegle należy uporządkować zgryz (Patrz: LECZENIE BRUKSIZMU). Aby zminimalizować efekt rozbudowy żwaczy, do czasu wyeliminowania nawyku zgrzytania za pomocą ortodoncji, dr Iwona Gnach-Olejniczak rekomenduje także stosowanie toksyny botulinowej, za pomocą której zredukuje pracę nadaktywnych mięśni żwaczy i w ten sposób zmniejszy ich rozrost (Patrz: WYSZCZUPLANIE TWARZY BOTOKSEM).
- Na szybkie opadanie tkanek, które powodują powstawanie tzw. chomików, wywołujących wrażenie kwadratowego owalu twarzy, wpływa wiotkość skóry. Jeśli stwierdzamy potrzebę jej zagęszczenia, zlecamy serię zabiegów koncentrujących się na stymulowaniu kolegenezy. W terapiach łączonych stosujemy osocze bogatopłytkowe PRP, stymulatory kolagenu takiej jak Radiesse, Ellansé. Włączamy lifting termiczny Zaffiro, radiofrekwencję multipolarną 4D Venus Legacy, laserowe frakcjonowanie skóry (SMOOTH Fotona, FRAC 3 Fotona), mikronakłuwanie Dermapen. Wszystkie te działania mają na celu zagęszczenie kolagenu, skręcenie istniejących włókien kolagenowych i pobudzenie fibroblastów do produkcji nowych białek podporowych skóry.
- Jeśli zgryz jest prawidłowy, skóra jest zagęszczona i zliftowana za pomocą zabiegów maszynami, a mimo to nada widoczne są opadające policzki, które zaburzają kształt żuchwy, sięgamy po kwas hialuronowy, aby delikatnie skorygować kontur twarzy. Ingerencja nie jest wtedy duża i nie powoduje wrażenie zbyt masywnej brody. Takie ryzyko wystąpiłoby, gdyby chcieć maskować problem za pomocą kwasu hialuronowego, bez wcześniejszego liftingowania i zagęszczania tkanek. Dzięki terapiom łączonym nasi pacjenci nie muszą obawiać się efektu profilu „półksiężyca”.
Na czym polega niechirurgiczna korekta linii żuchwy?
Niechirurgiczna korekta linii żuchwy opiera się na zastosowaniu kwasu hialuronowego w modelowaniu rysów twarzy. W zależności od proporcji twarzy gęsty, usieciowany kwas hialuronowy zostanie podany w rejonie żuchwy, aby wypełnić przestrzeń między brodą a opadającymi policzkami. Albo – częściej – linia żuchwy wygładzi się i uniesie za sprawą wymodelowaniu wyższych partii twarzy, najczęściej dzięki odbudowie utraconej objętości kości policzkowych, a nawet skroni i bocznych partii twarzy. W terapiach łączonych kwas hialuronowy może zostać zastosowany do modelowania owalu po zastosowaniu nici liftingujących (Patrz: NICI LIFTINGUJĄCE BARB 4D).
Wskazania do zabiegów
- Opadająca skóra policzków
- Chomiki
- Rozmyty owal twarzy
- Zwiotczenia skóry w środkowym i dolnym piętrze twarzy
- Piramida starości
Efekty działania
Zastosowanie kwasu hialuronowego daje natychmiastowy efekt wygładzenia linii żuchwy, chomiki stają się niewidoczne. Jednak przed taką korektą zalecamy maksymalne ujędrnienie i zagęszczenie skóry innymi technikami medycyny esteycznej.
Ważne przed zabiegiem
Jedynym zaleceniem przedzabiegowym jest nieprzyjmowanie środków medycznych, które mogłyby zmniejszyć krzepliwość krwi, na kilka dni przed wizytą odstawiam więc aspirynę i leki przeciwzakrzepowe.
Jak wygląda zabieg?
Po miejscowym znieczuleniu miejsca zabiegowego lekarz wprowadza kwas hialuronowy za pomocą cienkiej igły w odpowiednio dobrane miejsca, tka by osiągnąć pożądany efekt, a następnie modeluje kształt żuchwy. Harmonia kształtów osiągnięta podczas „układania” kwasu hialuronowego zależy od kompetencji estetycznych lekarza, jego wyczucia gustu i znajomości zasad proporcji twarzy. Pacjent od razu po zabiegu ma możliwość ocenienia osiągniętych efektów.
Ważne po zabiegu
Zawsze po wprowadzeniu kwasu hialuronowego należy unikać słońca, ekstremalnie wysokich temperatur (sauny, solarium), wszystkie te czynniki mogą spowodować zanikanie rozpad i resorpcję kwasu hialuronowego.
Rekomendowana liczba zabiegów
Wystarczy jeden zabieg, by osiągnąć pożądane efekty. Ponieważ kwas hialuronowy należy do preparatów całkowicie wchłanialnych, po 10-20miesiącach zalecamy powtórzenie zabiegu. Kolejne zabiegi z reguły dają trwalsze rezultaty, zwłaszcza gdy wykonujemy je, gdy pacjent zauważy pierwsze symptomy wchłaniania kwasu.
Odczuwalność zabiegu
Zabieg nie jest bolesny, ponieważ znieczulamy miejsce zabiegowe za pomocą profesjonalnego kremu do znieczuleń. Poza tym większość preparatów do wolumetrii zawiera lidokainę. Po zabiegu może wystąpić obrzęk, bolesność lub siniak w miejscu iniekcji. Efekty uboczne zanikną najwyżej po kilku dniach.
Przeciwwskazania
- Ciąża i karmienie piersią
- Skłonność do bliznowacenia
- Stwierdzona nadwrażliwość na kwas hialuronowy
- Choroby autoimmunologiczne
Bezpieczeństwo
Kwas hialuronowy należy do najpowszechniej stosowanych preparatów w medycynie estetycznej. Nie jest traktowany przez organizm jak ciało obce, nie ma pochodzenia zwierzęcego, a wszystkie produkty stosowane w klinice Unident Union Medycyna Estetyczna posiada CE III klasę wyrobu medycznego. Całkowicie wchłania się po okresie działania.