Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym w UNIDENT UNION Medycyna Estetyczna
Pojawienie się bruzd nosowo-wargowych obserwujemy u niektórych naszych pacjentów już nawet po 35-tym roku życia. Fałdy między skrzydełkami nosa a kącikami ust pogłębiają się jednak najczęściej po 40-tce i są objawem wiotczenia oraz opadania tkanek środkowego piętra twarzy. Wynika to m.in. ze zmniejszonej produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze.
Podstawowym zaleceniem jest więc zagęszczanie skóry za pomocą stymulatorów kolagenu (ELANSÉ, RADIESSE), zabiegów laserowych (FRAKCJONOWANIE SKÓRY SMOOTH, FRAC3, ENDOLIFTING 4D FOTONA ), mikronakłuwania (DERMAPEN). Opóźniamy wtedy proces wiotczenia skóry i tworzenia się bruzd związanych z chronostarzeniem.
Ale skóra opada, tworząc bruzdy, nie tylko jednak dlatego, że traci gęstość. Z wiekiem wiotczeją także mięśnie, ubywa tkanki kostnej w twarzoczaszce, przesuwają się struktury tłuszczowe w okolicach oczu i policzków, powstaje tzw. dolina łez. Zmiany zachodzące pod skórą, wpływają na rysy twarzy. Wypłaszczają się policzki, brakuje objętości w rejonie skroni, oczodołów, bocznych części twarzy. Skóra bez odpowiedniego podparcia zaczyna opadać. Efektem tego opadania są właśnie bruzdy nosowo-wargowe. Aby się ich pozbyć, nie należy się koncentrować na podaniu kwasu hialuronowego bezpośrednio w fałdy nosowo-wargowe. W Unident Union Medycyna Estetyczna niwelujemy bruzdy poprzez wypełnienie utraconej objętości rysów twarzy w środkowym jej piętrze. W ten sposób odtwarzamy pierwotną, młodzieńczą wypukłość profilu pacjenta. Równocześnie niewielką część kwasu możemy podać liniowo wzdłuż bruzd, by osiągnąć kompleksowy efekt anti-aging. Zależy nam jednak na tym, by niwelując bruzdy, nie doprowadzić do nienaturalnego wypełnienia okolicy górnej wargi, co występuje, gdy kliniki proponują korektę tylko w tym rejonie.
UWAGA! Tworzenie się bruzd nosowo-wargowych towarzyszy także zmianom w układzie stomatognatycznym, przede wszystkim wadom zgryzu, w tym chorobie okluzyjnej związanej z obniżeniem wysokości zwarcia. Podatność na bruzdy wzrasta także wraz z brakami zębów trzonowych oraz zanikiem kości szczęki i żuchwy. Jako specjaliści od Dental Face Liftingu® podchodzimy do tematu interdyscyplinarnie i u naszych pacjentów łączymy zabiegi medycyny estetycznej z leczeniem ortodontycznym, implantologicznym i implantoprotetycznym. Leczenie ortodontyczne rozbudowujące łuki, podniesienie wysokości zwarcia (ORTODONCJA DOROSŁYCH), odbudowa utraconych zębów na implantach (IMPLANTY), sterowane regeneracje kostne zwiększające podparcie tkanek – wszystko to wpływa odmładzająco na profil twarzy, a przede wszystkim wygładza bruzdy nosowo-wargowe.
Na czym polega wypełnienie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym?
Zabieg wypełnienia fałdów nosowo-wargowych wymaga na wstępie dokładnej analizy rysów twarzy, zarówno w spoczynku jak i w ruchu w trakcie pełnej mimiki. Chodzi o to, by osiągnąć w pełni symetryczny i naturalny efekt. Pacjent dowiaduje się na konsultacji, gdzie wystąpiła utrata objętości w jego profilu, która doprowadziła do opadania tkanek. Jeśli stwierdzamy, że skóra jest zbyt wiotka, najpierw zalecamy zabiegi zagęszczające, a dopiero potem wykonujemy wolumetrię rysów twarzy, której celem jest wypłaszczenie bruzd nosowo-wargowych. Podawany podskórnie kwas hialuronowy ma formę usieciowaną wewnętrznymi połączeniami międzycząsteczkowymi (Restylane, Juvederm, Teosyal, Emervel). Jego gęstość gwarantuje efekt wypełnienia utraconej objętości i sprawia, że efekty utrzymują się dłużej niż na przykład w przypadku soft liftingu kwasem stabilizowanym.
Modelowanie rysów twarzy wymaga od lekarza dużej wiedzy na temat zasad proporcji oraz wyczucia estetycznego. Sam preparat nie jest w stanie zapewnić pożądanych efektów, choć oczywiście jego najwyższa jakość gwarantuje bezpieczeństwo i stabilność metamorfozy.
Wskazania do zabiegów
- Bruzdy (fałdy) nosowo-wargowe
- Opadanie tkanek w środkowym piętrze twarzy
Efekty działania
Metamorfoza, polegająca na odbudowie utraconej objętości policzków, skroni, doliny łez, sprawia, że pierwsze efekty są widoczne od razu po zabiegu. Kwas hialuronowy ma zdolność absorbowania wody, więc pełny efekt metamorfozy oceniamy po 3-4 tygodniach. Opadająca skóra odzyskuje pierwotne podparcie i unosi się, dzięki czemu bruzdy nosowo-wargowe przestają być widoczne. U pacjentów, którzy narzekają na bruzdy nosowo-wargowe i decydują się na ich wypełnienie bez wolumetrii wyższych partii twarzy, staramy się delikatnie wypełnić fałdy, tak by nie doprowadzić do nadkorekty w rejonie górnej wargi. Jednak zastrzegamy, że u pacjentów 40+ z dużym zwiotczenie skóry, sama interwencja w tym rejonie, nie da oczekiwanych efektów.
Ważne przed zabiegiem
Jedynym zaleceniem przedzabiegowym jest nieprzyjmowanie środków medycznych, które mogłyby zmniejszyć krzepliwość krwi. Na kilka dni przed wizytą zalecamy, aby przestać przyjmować aspirynę i leki przeciwzakrzepowe.
Jak wygląda zabieg?
Miejsce zabiegowe jest znieczulane za pomocą specjalnego znieczulenia w formie maści, dzięki któremu pacjenci Unident Union Medycyna Estetyczna przechodzą zabiegi w pełni komfortowo. Lekarz wprowadza gęsty usieciowany kwas hialuronowy z gotowej do użycia ampułkostrzykawki za pomocą cienkiej igły w odpowiednio dobrane miejsca, tka by osiągnąć pożądany efekt, a następnie modeluje wypełniacz, aby harmonijnie odbudować utraconą wypukłość profilu. Kwas hialuronowy może być także wprowadzony za pomocą kaniuli, by zredukować liczbę iniekcji. Pacjent od razu po zabiegu ma możliwość ocenienia osiągniętych efektów. Jednak należy pamiętać, że bezpośrednio po zabiegu skóra może być tkliwa, opuchnięta, a w miejscu interwencji mogą być wyczuwane depozyty kwasu. Objawy te zanikną szybko, najdłużej (ok. 4-7 dni) mogą utrzymywać się siniaczki w miejscach iniekcji, do których niektórzy pacjenci mają skłonność. Zalecamy wtedy stosowanie kremów przyspieszających gojenie, nie ma to jednak żadnego wpływu na efekt zabiegu.
Ważne po zabiegu
Zawsze po wprowadzeniu kwasu hialuronowego należy unikać słońca, ekstremalnie wysokich temperatur (sauny, solarium), wszystkie te czynniki mogą spowodować zanikanie rozpad i resorpcję kwasu hialuronowego.
Rekomendowana liczba zabiegów
Standardowo korekta bruzd nosowo-wargowych poprzez interwencję w rejonie liniowego ich przebiegu osiągana jest podczas jednego zabiegu. Jednak kompleksowa interwencja cofająca efekty opadania tkanek i tworzenie się fałdów skórnych między nosem a górną wargą wymaga często dwóch zabiegów, podczas których stopniowo wypełnia się rysy twarzy i obserwuje efekty. Wykonujemy wtedy zabiegi w odstępach 3-4 tygodni. Takie podejście do modelowania rysów twarzy jest złotym standardem naszej kliniki.
Efekty utrzymują się 6-12 miesięcy, można je utrzymywać wykonując powtórzenia zabiegów w odstępach czasu, zaleconych przez lekarza prowadzącego. Kolejne zabiegi z reguły dają trwalsze rezultaty, zwłaszcza gdy wykonujemy je, gdy pacjent zauważy pierwsze symptomy wchłaniania kwasu.
Odczuwalność zabiegu
Zabieg nie jest bolesny, ponieważ znieczulamy miejsce zabiegowe za pomocą profesjonalnego kremu do znieczuleń. Poza tym większość preparatów do wolumetrii zawiera lidokainę. Po zabiegu może wystąpić obrzęk, bolesność nosa lub siniak w miejscu iniekcji. Efekty uboczne zanikną najwyżej po kilku dniach.
Przeciwwskazania
- Ciąża i karmienie piersią
- Skłonność do bliznowacenia
- Stwierdzona nadwrażliwość na kwas hialuronowy
- Choroby autoimmunologiczne
- Stan zapalny w miejscu zabiegu
Bezpieczeństwo
Kwas hialuronowy należy do najpowszechniej stosowanych preparatów w medycynie estetycznej. Nie jest traktowany przez organizm jak ciało obce, nie ma pochodzenia zwierzęcego, a wszystkie produkty stosowane w klinice Unident Union Medycyna Estetyczna posiada CE III klasę wyrobu medycznego. Całkowicie wchłania się po okresie działania.
Czy wiesz, że…
W przeszłości wypełnianie bruzd nosowo-wargowych wykonywano przede wszystkim poprzez liniowe podawania kwasu hialuronowego wzdłuż fałdów. Dawało to efekt nienaturalnej zmiany rysów twarzy i uwypuklenia tzw. „pyszczka”. Nowoczesna medycyna estetyczna odeszła od takiego sposobu interwencji.