Osocze bogatopłytkowe

Zabieg Osocze bogatopłytkowe PRP/ Wampirzy Lifting

Kim Kardashian (źródło: Instagram.com)

Kim Kardashian (źródło: Instagram.com)

Osocze bogatopłytkowe nazywane jest eliksirem młodości, a w jego efektach zakochało się wiele gwiazd. Nic dziwnego, bo Wampirzy Lifting (Vampire Lifting) to jedna z najbardziej inteligentnych metod odmładzania.

Wbrew nazwie Wampirzy Lifting wcale nie jest inwazyjny, wiąże się z wykorzystaniem niewielkiej ilości krwi pacjenta, z której pozyskuje się „cudowne” czynniki wzrostu, odpowiedzialne za autoodmładzanie. Terapia osoczem bogatopłytkowym (Platelet-Rich-Plasma) to ulubiony zabieg gwiazd, które chcą utrzymać najlepszą jakość skóry na lata. Wśród fanek metody znajdują się tak znane osoby jak Kim Kardashian, Gisele Bundchen, Bar Rafaeli. W Polsce zdjęcia z terapii PRP publikowały m.in. Joanna Krupa, Agnieszka Włodarczyk, Marta Grycan.

Modelka Bar Rafaeli w trackie Wampirzego Liftingu (źródło: Lula.pl)

Modelka Bar Rafaeli w trackie Wampirzego Liftingu (źródło: Lula.pl)

Osocze bogatopłytkowe jest popularne wśród gwiazd także dlatego, że daje naturalne efekty bez niepożądanej zmiany rysów twarzy. Wampirzy Lifting to w rzeczywistości plasmofiling, który wykonujemy wtedy, kiedy chcemy albo zniwelować oznaki starzenia (zmarszczki, kurze łapki, bruzdy, wiotkość), albo im zapobiec. Przyjmuje się bowiem, że już ok. 25 roku życia spada produkcja kolagenu w skórze, dlatego odpowiednie stymulowanie procesów regeneracyjnych to sposób na zatrzymanie młodości na lata. Oczywiście osocze bogatopłytkowe ma także szersze zastosowanie w medycynie, a w medycynie estetycznej świetnie stymuluje wzrost włosów i jest włączane do terapii łysienia. Dodatkowo niweluje blizny potrądzikowe i rozstępy oraz przyspiesza gojenie po zabiegach laserowych.

Joanna Krupa w trakcie i po zabiegu osoczem PRP (źródło: Instagram.com)

Joanna Krupa w trakcie i po zabiegu osoczem PRP (źródło: Instagram.com)

 

Jak działa osocze bogatopłytkowe PRP?

Osocze bogatopłytkowe ma udowodnione działanie biostymulacyjne. Koncentrat płytek krwi pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, zwiększa ukrwienie tkanek (tworzenie nowych naczyń krwionośnych i poprawa mikrokrążenia w tkankach), przyspiesza produkcję nowych tkanek w naskórku (pogrubienie żywej warstwy naskórka). W momencie kontaktu płytek krwi z kolagenem w skórze dochodzi do uwolnienia czynników wzrostu, które wywołują silną regenerację i utrzymują neokolagenezę na poziomie młodej skóry.

Często mówimy ogólnie o czynnikach wzrostu uwalnianych po podaniu osocza PRP, ale musimy mieć świadomość, że jest ich kilka rodzajów, skoncentrowanych na innych zadaniach. Należą do nich: płytkopochodny czynnik wzrostu (PDGF), transformujący czynnik wzrostu (TGF), czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF), czynnik wzrostu naskórka (EGF), insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF) i czynnik wzrostu fibroblastów (FGF). Dla skuteczności terapii ważna jest odpowiednia koncentracja płytek krwi, dzięki której uwalniają się większe ilości czynników wzrostu, oraz odpowiednia ich separacja, która nie powoduje uszkodzeń. W UNIDENT UNION Medycyna Estetyczna stosujemy najlepsze systemy PRP, które zapewniają nam odpowiednią jakość osocza bogatopłytkowego.

Wskazania do zabiegu

 • Wiotkość i ścieńczenie skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni
 • Szara, matowa skóra z objawami stresu oksydacyjnego (zmęczona, zniszczona, bez blasku)
 • Objawy starzenia (fałdy, zmarszczki, zapadnięcia i obwiśnięcia skóry o zmniejszonej gęstości)
 • Drobne zmarszczki mimiczne wokół oczu, ust itp. o statycznym charakterze
 • Skóra palacza
 • Blizny potrądzikowe
 • Rozstępy
 • Wiotka skóra ud, brzucha, ramion
 • Łysienie i wypadanie włosów
 • Zabiegi laserowe (zabieg przyspieszający regenerację)

Efekty działania osocza PRP

Osocze PRP świetnie sprawdza się jako zabieg kondycjonujący starzejącą się skórę – zagęszcza ją i ujędrnia. Łączymy go z zabiegami laserowymi, w tym laserowym resurfacingiem. Osocze bogatopłytkowe jest także niezastąpione w terapiach wzmacniających włosy oraz w leczeniu łysienia, gdzie kojarzymy je z karboksyterapią, poprawiającą ukrwienie i odżywienie mieszków włosowych. PRP zastosowane w terapii blizn oraz rozstępów intensyfikuje przebudowę skóry, osiąganą za sprawą zabiegów laserowych. W postaci maski osocze sprawdza się także jako zabieg przyspieszający gojenie np. po laserze ablacyjnym czy intensywnych peelingach.

 • Napięcie skóry dzięki przebudowie włókien kolagenowych
 • Zagęszczenie, ujędrnienie i wzrost sprężystości skóry
 • Poprawa ukrwienia, która powoduje lepsze odżywienie, poprawę kolorytu i uzyskanie efektu zdrowego wyglądu skóry
 • Wygładzenie lub spłycenie zmarszczek i bruzd
 • Przyspieszenie gojenia po zabiegach np. laserowych
 • Lepsze ukrwienie i odżywienie mieszków włosowych
 • Zagęszczenie i odrastanie wypadających włosów
 • Poprawa jakości włosów

Najczęściej terapie osoczem PRP obejmują regenerację skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni oraz skóry głowy. Zabiegi wykonujemy także na uda, brzuch i ramiona w celu ujędrnienia i napięcia skóry.

Ważne przed zabiegiem

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, pamiętaj jednak, by przez 2-3 dni przed zrezygnować z przyjmowania aspiryny i innych leków rozrzedzających krew, ponieważ zwiększają one krwawienie po iniekcji. Natomiast na 30 minut przed pobieraniem krwi wypij ok. 2 szklanek wody, co zwiększy dostęp do naczyń krwionośnych.

Jak wygląda zabieg?

Terapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg autologiczny, który wykorzystuje czynniki wzrostu, uwolnione z płytek krwi wydzielonych bezpośrednio z krwi pacjenta. Zanim rozpocznie się procedura produkcji osocza PRP z płytek krwi pacjenta, przygotowujemy skórę do zabiegu poprzez zastosowanie znieczulenia miejscowego (krem znieczulający).

ETAP 1: Pobranie krwi

Aby otrzymać osocze PRP, niewielką ilość krwi pobieramy bezpośrednio od pacjenta w warunkach laboratoryjnych. Cała procedura przypomina standardowe pobranie krwi do badań morfologicznych, najczęściej jest ona pobierana z żyły w okolicy zgięcia przedramienia, przy czym pacjent nie musi być na czczo.

ETAP 2: Uzyskanie osocza bogatopłytkowego PRP

Następnie krew trafia do separatora PRP, a potem w wirówce przez kilka-kilkanaście minut odbywa się proces odwirowania (sedymentacji grawitacyjnej) erytrocytów, koncentratu bogatopłytkowego i osocza. Celem zabiegu jest koncentracja trombocytów (płytek krwi), czyli uzyskanie większego ich skondensowania w porównaniu do składu krwi pacjenta.

ETAP 3: Podanie osocza

Najprostszą i najbardziej skuteczną metodą iniekcji (mezoterapia igłowa) podajemy preparat bogatopłytkowy w wybrane partie twarzy lub ciała wymagające regeneracji. W zależności od wskazań mezoterapia jest wykonywana śródskórnie na całej powierzchni skóry lub liniowo wzdłuż zmarszczek. Wstrzykiwane osocze dociera do warstwy brodawkowatej, gdzie znajdują się fibroblasty oraz komórki macierzyste, które są stymulowane osoczem. W ten sposób skóra otrzymuje potężny zastrzyk energii do auto-odmładzania i auto-naprawy. Siła zabiegu tkwi w jego immunologicznej neutralności i biokompatybilności.

W przypadku zabiegów na owłosioną skórę głowy, technika mezoterapii jest bardziej powierzchowna, dlatego stosujemy technikę „nappage” lub podajemy osocze automatycznie za pomocą urządzenia Fenix Carboxytherapy. Dzięki pneumatycznemu pistoletowi panujemy nad dawką, częstotliwością i głębokością iniekcji. W zależności od potrzeb zabiegowych w trybie automatycznym wykonujemy od 55 do 420 wkłuć na minutę. Urządzenie Fenix, na którym pracujemy, jako jedyne na rynku umożliwia przeprowadzenie karboksyterapii i osocza PRP w jednym zabiegu! Połączenie zabiegów w jednej procedurze daje o 30% wyższą skuteczność, niż gdybyśmy wykonywali je oddzielnie.

Ważne po zabiegu

Przez 7 dni po zabiegu unikaj słońca i stosuj ochronę UV. Poza tym zabieg nie wymaga żadnej rekonwalescencji czy ograniczenia aktywności życiowej. Ewentualne ślady po iniekcjach są krótkotrwałe i łatwe do zamaskowania.

Rekomendowana liczba zabiegów

Czynniki wzrostu uwalniają się ok. godziny po zabiegu, na następnie przez 7 dni trwa proces syntezy i wydzielania dodatkowych czynników wzrostu w skórze. W przypadku dojrzałych i wiotkich cer wymagających intensywnej regeneracji najlepiej jest powtarzać zabiegi osoczem PRP co 2-4 tygodnie, w serii ok. 4-5 powtórzeń. Podobną intensywność zaleca się w terapii łysienia oraz wzmacniającej włosy, ale liczba powtórzeń może być większa. Podobnie w przypadku leczenia blizn i rozstępów terapia może wymagać większej intensywności.

Odczuwalność zabiegu

Zabieg jest iniekcyjny, ale ostrzykiwanie skóry jest płytkie jak przy mezoterapii, dlatego zawsze tak jak przy procedurze mezoterapii stosujemy znieczulenie w postaci kremu i chłodzenie skóry cold-packiem. Spodziewaj się, że mogą ale nie muszą wystąpić:

 • Opuchlizna i zaczerwienienie tkanek, które w zależności od typu skóry miną po kilku godzinach lub 1-2 dniach
 • Sporadycznie niewielkie krwiaki lub siniaki w miejsach wkłuć (do zamaskowania makijażem)

Przeciwwskazania

 • Ciąża, karmienie piersią (ze względu na niewykonywanie badań u kobiet ciężarnych i karmiących)
 • Niektóre choroby autoimmunologiczne
 • Nowotwory
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi
 • Stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryny) – należy odstawić przyjmowanie 2-3 dni przed zabiegiem
 • Stany zapalne w okolicy zabiegowej w tym aktywna opryszczka

Bezpieczeństwo

Terapia osoczem bogatopłytkowym należy do najbezpieczniejszych i najbardziej naturalnych metod odmładzania. Pochodzący z własnej krwi materiał oparty na silnej koncentracji płytek krwi jest w pełni autologiczny (własny) i biozgodny, co oznacza że nie wywołuje alergii, nietolerancji czy podrażnień. Preparaty Platelet Rich Plasma są doskonale tolerowane przez organizm i w naturalny sposób uruchamiają procesy autoregeneracyjne, przez co są doskonałą alternatywą dla innych zabiegów anti-aging oraz ważnym elementem terapii skojarzonych. Osocze PRP pobudza własne mechanizmy organizmu do naprawy i odbudowy tkanek. Czynniki wzrostu uwalniane z płytek krwi najsilniej działają w skórze na produkcję nowego kolagenu oraz regenerację istniejących w skórze włókien kolagenowych, doskonale poprawiają także ukrwienie i odżywienie tkanek, co wpływa na koloryt i teksturę skóry oraz w przypadku terapii łysienia – poprawia kondycję mieszków włosowych i wzmaga wzrost włosów.

Czy wiesz, że…?

Osocze bogatopłytkowe jest wykorzystywane nie tylko w medycynie estetycznej. Koncentracją czynników wzrostu jako jeden z pierwszych zajmował się stomatolog dr Robert Marx, który zdefiniował osocze bogatopłytkowe jako osocze autogenne, w którym stężenie płytek krwi przekracza wartość w krwi pełnej. Wg jego definicji stężenie to powinno być co najmniej 5-krotnie wyższe, a do otrzymania PRP niezbędne są 2 etapy wirowania.

Osocze bogatopłytkowe jest stosowane w stomatologii do regeneracji tkanek w periodontologii i chirurgii twarzowo-szczękowej, a także w ortopedii, medycynie sportowej i chirurgii rekonstrukcyjnej. W ortopedii na przykład powszechnie stosuje się osocze do regeneracji ścięgien, poprawy pracy stawów i stymulowania wytwarzania tkanki kostnej.

na zdjęciu: Natalia Siwiec, pacjentka UNIDENT UNION Dental Spa Medycyna Estetyczna