Zabiegi toksyną botulinową

Zabiegi toksyną botulinową w UNIDENT UNION Medycyna Estetyczna

Botoks to najbardziej potoczna nazwa zabiegu medycyny estetycznej z wykorzystaniem toksyny botulinowej, nazwanej też botuliną, toksyną botulinową typu A lub jadem kiełbasianym. Mimo że faktycznie jad kiełbasiany brzmi groźnie i jest silną trucizną, to jednak dawki stosowane od ok. 30 lat w medycynie, nie tylko estetycznej, lecz także w okulistyce i neurologii, są mikroskopijne. Słowo botoks pochodzi od handlowej nazwy pierwszego preparatu na bazie toksyny botulinowej, czyli produktu o nazwie BOTOX®, amerykańskiej marki Allergan. W tej chwili w medycynie estetycznej stosuje się preparaty także innych marek na bazie toksyny botulinowej, m.in. Azzalure, Dysport, Bocouture.

Jedno nie ulega wątpliwości, botoks to od lat najpopularniejszy zabieg medycyny estetycznej, wykonywany na całym świecie. Nie traci na popularności, choć zmieniają się techniki jego podania, koncentrujące się przede wszystkim na naturalnych efektach i precyzyjnym modelowaniu rysów twarzy bez efektu maski.

Toksyna botulinowa

Czym jest toksyna botulinowa?

To rodzaj białka produkowanego przez beztlenowe bakterie gram dodatnie Clostridium botulinum. Faktycznie w przeszłości bakterie bytujące w glebie wywoływały zatrucie jadem kiełbasianym, gdy z powodu braku odpowiedniej higieny przedostawały się do żywności.

Wyizolowanie, a następnie umiejętność produkcji czystej toksyny botulinowej okazało się przełomowe dla leczenia zeza i innych chorób neurologicznych. Pierwsze zastosowanie toksyny botulinowej do celów terapeutycznych miało miejsce w USA, gdzie już w latach 70-tych restrykcyjna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zgodziła się na testy kliniczne nad leczeniem botuliną zeza. Terapia przyniosła sukcesy także w innych schorzeniach neurologicznych. Po raz pierwszy botoks został zarejestrowany do użytku powszechnego w neurologii i okulistyce w 1989 roku. Z kolei od 2002 roku preparat o nazwie handlowej BOTOX® ma zgodę FDA na stosowanie w medycynie estetycznej do likwidacji zmarszczek pionowych czoła (tzw. lwia zmarszczka, marsowe czoło).

Jak działa botoks?

Najprościej mówiąc toksyna botulinowa hamuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Taka blokada powoduje czasową dezaktywację pracy wybranego mięśnia, bez wpływu na mięśnie sąsiednie. W medycynie estetycznej podaje się botoks punktowo w niewielkich dawkach, aby zrelaksować i zmniejszyć aktywność wybranych mięśni mimicznych i w ten sposób odzwyczaić je od nadmiernej pracy oraz pozwolić skórze odpocząć od ciągłego zagniatania się i marszczenia. W tym sensie zastosowanie botoksu ma działanie odmładzające – odpoczywająca skóra wygładza się, a zmarszczki znikają lub stają się mnie widoczne.

Należy pamiętać, że po toksynę botulinową sięgamy wcześnie, gdy obserwujemy nadmierną mimikę – zmarszczone czoło, kurze łapki itp. – ale występujące intensywne zagniatanie skóry nie doprowadziło jeszcze do utrwalenia zmarszczek. Występują wtedy tak zwane zmarszczki dynamiczne, czyli takie, które są widoczne tylko wtedy, gdy twarz jest aktywna mimicznie. Toksyna botulinowa jest w stanie całkowicie zlikwidować zmarszczki dynamiczne. Zrelaksowanie wybranych mięśni mimicznych sprawia, że mimo ruchomości twarzy, dynamiczne zmarszczki przestają być widoczne, a twarz ma wypoczęty, odprężony i pogodny wyraz.

Pamiętaj! Wczesne zastosowanie botoksu zapobiega przekształceniu zmarszczek dynamicznych w zmarszczki statyczne, czyli takie, które są widoczne nawet na całkowicie nieruchomej twarzy. Zmarszczki statyczne sprawiają, że twarz nabiera niekorzystnego wyrazu, to znaczy, że możesz sprawiać wrażenie osoby zdenerwowanej, złej, smutnej, zmęczonej itp. tylko z powodu utrwalonych (statycznych) zmarszczek mimicznych.

Zbyt późna relaksacja hiper-mimiki botoksem nie przyniesie zadowalających efektów, to znaczy, że utrwalone linie – mimo zastosowania toksyny botulinowej – będą widoczne na skórze. W UNIDENT UNION Medycyna Estetyczna sięgniemy wtedy po dodatkowe terapie zagęszczające i ujędrniające skórę (Patrz: MIKRONAKŁUWANIE DERMAPEN, OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE, FRAKCJONOWANIE SKÓRY FRAC3 FOTONA) oraz zaproponujemy wypełnienie zmarszczek statycznych kwasem hialuronowym (Patrz: KWAS HIALURONOWY – WYPEŁNIANIE ZMARSZCZEK).

Wskazania do zabiegów

 • Zmarszczki mimiczne dynamiczne
 • Zmarszczki mimiczne statyczne (w połączeniu z innymi zabiegami medycyny estetycznej)
 • Lwia bruzda, marsowe czoło
 • Poziomie zmarszczki na czole
 • Pionowe bruzdy na szyi (starzenie się platyzmy)
 • Kurze łapki, zmarszczki wokół oczu
 • Zmarszczki mimiczne u nasady nosa (zmarszczki królicze)
 • Opadające powieki i brwi
 • Kwadratowa, „odcięta” bruzdą broda wiedźmy
 • Pofałdowana, mimiczna broda (kamienista, „płacząca”)
 • Nadmiernie rozbudowane mięśnie żwacze
 • Kwadratowy, atletyczny owal twarzy
 • Uśmiech dziąsłowy (gummy smile)
 • Bruksizm, zgrzytanie i zaciskanie zębów

Toksynę botulinową stosuje się powszechnie nie tylko we wskazaniach rejestracyjnych, ale także we wskazaniach pozarejestracyjnych, czyli off-label. W medycynie estetycznej tylko relaksacja pionowych zmarszczek czoła jest wskazaniem rejestracyjnym toksyny botulinowej. Pozostałe zastosowania mają charakter off-label.

Efekty działania

Zmarszczki mimiczne dynamiczne wymazane

Toksyna botulinowa zastosowana na zmarszczki dynamiczne, pojawiające się tylko przy uruchomionej mimice, daje najlepsze efekty. Działa na przyczynę pojawiania się zmarszczek, które w przyszłości mogłyby się utrwalić… gdyby nie botoks, prawdziwy pogromca zmarszczek. Dlatego warto stosować niewielką relaksację nadmiernej mimiki, tam gdzie ona występuje, już w wieku 30+. Indywidualna konsultacja pokaże, czy taka nadmierna mimika występuje i gdzie się koncentruje. Są pacjenci, którzy zupełnie nie pracują mimicznie w okolicy oczu, a mają na przykład bardzo mimiczne czoło lub brodę. Absolutnie odradzamy pozbawianie się mimiki czy stosowanie botoksu tam, gdzie ona twarz pracuje w sposób normalny. Jednak przy zbyt mocnym nawyku unoszenia brwi, marszczenia czoła możemy zapracować na postarzające, zmęczone rysy twarzy.

Na etapie wczesnych zmarszczek dynamicznych działamy prewencyjnie i zapobiegamy pojawieniu się utrwalonych zmarszczek statycznych. Co więcej, powtarzanie zabiegu wydłuża okres relaksacji nadmiernej mimiki. W efekcie u niektórych pacjentów nawyki zbyt mocnego mrużenia oczu, unoszenia brwi, tiki związane z ruchomością brody czy nasady nosa, zanikają zupełnie. Mimika uspokaja się, a skóra nie jest narażona na utrwalone zmarszczki mimiczne.

Zmarszczki statyczne spłycone

Jeśli jesteś starsza/starszy, to zmarszczki mimiczne możesz mieć już utrwalone w postaci zmarszczek statycznych. Zastosowanie botoksu oczywiście je częściowo wygładzi i przede wszystkim da odpocząć skórze od dalszego zagniatania, ale może okazać się, że do całkowitego ich wyprostowania potrzebne będą inne techniki. Równolegle z zastosowaniem toksyny botulinowej zagęszczamy wtedy skórę przy pomocy lasera frakcyjnego i mikronakłuwania Dermapenem. Stosujemy osocze bogatopłytkowe oraz wypełnienie utrwalonych bruzd kwasem hialuronowym).

Zrelaksowane czoło

Zastosowanie toksyny botulinowej to złoty standard w medycynie estetycznej w rejonie górnego piętra twarzy. Odpowiednie dobranie dawki i miejsca iniekcji jest sobie w stanie poradzić z większością mankamentów urodowych w okolicy czoła. Zmarszczka glabelarna, czyli pionowa bruzda nazywana lwią lub marsową, jest chyba najchętniej niwelowana za pomocą botoksu, ponieważ nadaje groźnego wyrazu twarzy. Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, którym także zależy na zrelaksowanym i wypoczętym wizerunku. Drugim wskazaniem, które bije rekordy popularności, są poziome zmarszczki gładzizny czołowej, które z kolei nadają twarzy zmęczonego i przygnębionego wyrazu. Za pomocą botoksu wygładzamy bruzdy i zmarszczki czoła, ale zachowujemy mimikę, ponieważ jesteśmy przeciwnikami prasowania czoła na blachę. Stosujemy też specjalne procedury, które łączą niwelowanie bruzd mimicznych czoła z ich wygładzaniem za pomocą nici PDO.

Spojrzenie bez kurzych łapek

Drobne zmarszczki pojawiające się w kącikach oczu i rozchodzące się promieniście w kierunku owalu twarzy, nie każdemu dodają uroku. Pojawiają się nie tylko z powodu wieku, także wtedy gdy masz nawyk mimicznego mrużenia oczu, albo spędzasz dużo czasu na słońcu bez okularów. Zapracujesz na zmarszczki mimiczne także z powodu nieleczonej wady wzroku. Zanim urocze „kurze łapki” zamienią się w trwałe zmarszczki, możesz ograniczyć nawyk mrużenia oczu za pomocą botoksu. Specjalna technika podania toksyny botulinowej z kwasem hialuronowym, nazywana Meso Botoksem (Patrz: MEZO BOTOX) ograniczy skłonność do zagniatania skóry, ale zachowa uspokojoną, aktywną mimikę wokół oczu oraz dodatkowo nawilży i wypełni zmarszczki. W UNIDENT UNION Medycyna Estetyczna preferujemy Meso Botoks także ze względu na korzyści wynikające z utrzymanej aktywności mięśni wokół oczu. Nie dochodzi wtedy do ryzyka obrzęków i zastojów w rejonie oczu.

„Otwarte spojrzenie” bez opadających brwi i kącików oczu

Uniesienie brwi za pomocą toksyny botulinowej daje niesamowity efekt poprawy wyrazu twarzy i tak zwanego „otwarcia spojrzenia”. Dzięki temu przestajesz wyglądać na osobę smutną i wiecznie zmęczoną, kąciki oczu przestają opadać, a powieka górna zyskuje większą powierzchnię. W modelowaniu brwi botoksem kluczowe jest umiejętne podanie preparatu w ściśle wyznaczonych rejonach mięśnia czołowego, który jest dźwigaczem brwi, oraz w okolicy mięśni okrężnych. Za pomocą toksyny botulinowej potrafimy całkowicie przemodelować kształt brwi, dopasowując je do rysów twarzy. Co ważne, zabieg pozwala zachować ruchomość czoła, ponieważ mięsień czołowy funkcjonuje normalnie, to znaczy nadal unosi brwi w grymasie zdziwienia. Niechirurgiczny lifting brwi jest popularnym zastosowaniem botoksu ze względu na to, że w rejonie czoła inne techniki medycyny estetycznej dają średnie efekty.

Zmarszczki królicze wygładzone

Jeśli w trakcie mówienia, śmiania się, jedzenia, ruszasz nosem, to u jego nasady pojawiają się tak zwane zmarszczki królicze. Ponieważ należą do grupy zmarszczek mimicznych, można je czasowo zlikwidować oraz zapobiec ich utrwaleniu za pomocą toksyny botulinowej. Wśród pacjentów UNIDENT UNION Medycyna Estetyczna obserwujemy, że po kilkukrotnym zastosowaniu botoksu skłonność do częstego marszczenia nosa zmniejsza się lub całkowicie zanika.

Zmarszczki marionetki zlikwidowane

Zmarszczki marionetki to pionowe linie, biegnące od kącików ust w dół do podstawy brody. W swojej nazwie nawiązują do konstrukcji lalek-marionetek, które mają ruchomą żuchwę i w ten sposób imitują ruch ust podczas mówienia. Linie marionetki pojawiają się z wiekiem, często z powodu nadmiernej pracy mięśnia obniżającego kąty ust. Powodują, że kąciki ust opadają, a twarz nabiera smutnego wyrazu. Zastosowanie botoksu sprawia, że linie marionetki przestają się zagniatać w trakcie ruchu ust. Z twarzy znikają zmarszczki, które podobnie jak bruzdy nosowo-wargowe czy dolina łez należą do najbardziej postarzających, ponieważ tworzą i podkreślają tzw. piramidę starości.

Wygładzone zmarszczki wokół ust, nazywane zmarszczkami palacza

Botoks to szybki sposób na pozbycie się zmarszczek wokół ust w wersji dynamicznej. Wbrew nazwie zmarszczki palacza nie powstają tylko u osób, które palą papierosy, lecz u wszystkich, których mimika jest aktywna w tym rejonie twarzy. Dzięki uspokojeniu nadaktywności mięśnia okrężnego, likwidujemy przyczynę powstawania zmarszczek nad dolną i pod górną wargą. Należy jednak pamiętać, że zmarszczki układające się promieniście wokół ust stają się coraz bardziej widoczne z wiekiem, nie tylko wtedy gdy pijamy przez słomkę czy zaciskamy usta, ale także w spoczynku mięśnia okrężnego. Wtedy należy połączyć terapię toksyną botulinową z zastosowaniem kwasu hialuronowego oraz zabiegów zagęszczających skórę (Patrz: Endolifting FOTONA, Nieablacyjne frakcjonowanie skóry FRAC3 FOTONA, Dermapen)

Kąciki ust uniesione

Szybkie iniekcje i twoje opadające kąciki ust uniosą się ku górze, a twarz nabierze optymistycznego wyglądu. Zastosowanie toksyny botulinowej jest szczególnie skuteczne w sytuacji, gdy opadanie kącików wynika z nawyku mimicznego układania ust w tzw. podkówkę.

Wysmuklona broda

Za pomocą toksyny botulinowej jesteśmy w stanie uatrakcyjnić kształt brody, uważanej za podstawę urody całej twarzy. Jeśli twoja broda jest odcięta od reszty twarzy poziomą zmarszczką, przez co wyglądasz na osobę naburmuszoną lub nieprzyjazną, albo twój owal jest zbyt kwadratowy, możesz pozbyć się problemu za pomocą toksyny botulinowej. Odpowiednia dawka botoksu w rejonie mięśnia bródkowego sprawi, że koniuszek brody wygładzi się, a twarz nabierze bardziej przyjaznego i smukłego wyrazu. Za pomocą toksyny botulinowej opanujemy także skłonność do marszczenia brody, co nazywane jest kamienistą brodą lub cellulitem na brodzie. Niwelacja tego defektu sprawi, że nie będziesz odbierana jako osoba płaczliwa lub niepewna siebie.

Twarz wysmuklona

U wielu pacjentów kwadratowy owal twarzy jest efektem nadmiernej pracy mięśni żwaczy. Z powodu takiej nadaktywności twarz wydaje się zbyt masywna, a owal pogarsza rysy twarzy. Szybki efekt wysmuklenia widoczny już po 2 tygodniach daje zastosowanie toksyny botulinowej, podawanej bezpośrednio w żwacze. Stopniowo mięśnie przestają pracować tak intensywnie, stają się zrelaksowane. Powtarzanie zabiegu botoksem jest w stanie sprawić, że zbyt rozrośnięte mięśnie żwacze zmniejszą się, a twarz zyska harmonijny wygląd.

Odmłodzona szyja

Platyzma, duży mięsień szyi, starzeje się z wiekiem. Dowiesz się o jego istnieniu, gdy zobaczysz na swojej szyi pionowe zgrubienia, nazywane niezbyt przyjaźnie powrozami. Odpowiednie zastosowanie toksyny botulinowej sprawi, że szyja odzyska gładki wygląd. A ty poczujesz się młodziej.

Poprawiony kształt nosa

Kształt nosa modelujemy niezwykle precyzyjnie, a w niektórych przypadkach najlepiej sprawdza się toksyna botulinowa. Sięgamy po botoks, gdy czubek nosa opada zbyt mocno. Za pomocą niewielkiej dawki preparatu unosimy jego koniuszek, dzięki czemu staje się optycznie krótszy i bardziej harmonijny.

Uśmiech dziąsłowy zmniejszony lub zlikwidowany

Uśmiech dziąsłowy, gummy smile, koński uśmiech – bez względu na to, czy używamy naukowych czy potocznych określeń, potrzeba zlikwidowania takiej cechy urody zależy od indywidualnych odczuć pacjenta. Teoretycznie o uśmiechu dziąsłowym mówimy, gdy pacjent pokazuje więcej niż 2 mm dziąsła w szerokim uśmiechu. Za pomocą botoksu możemy zniwelować lub zlikwidować gummy smile, w zależności od jego zaawansowania i przyczyny. Regularne stosowanie toksyny botulinowej sprawdza się, gdy pacjent ma uśmiech dziąsłowy z powodu nadmiernej pracy mięśni unoszących górną wargę. Wtedy relaksujemy aktywność mięśni botuliną i opanowujemy ten odruch.

Jeśli jednak uśmiech dziąsłowy jest głęboki i ma podłoże stomatologiczne możemy albo nieznacznie zmniejszyć problem za pomocą botoksu, albo w wersji optymalnej połączyć tę terapię z ortodoncją, a nawet z chirurgią w ramach UNIDENT UNION Dental Spa (Patrz: GUMMY SMILE).

Interdyscyplinarne opanowanie bruksizmu

Jako klinika interdyscyplinarnie zajmujemy się leczeniem bruksizmu, czyli nawykowego zgrzytania i zaciskania zębów (Patrz: LECZENIE BRUKSIZMU). Wiemy, że podłoże choroby może mieć różny charakter i wynika ze sprzężenia wielu bodźców. Najczęściej u podstaw bruksizmu leży wada zgryzu, współistniejąca z innymi czynnikami, m.in. stres, niedobory witamin, brak snu, zła dieta, alergie i nietolerancje pokarmowe, pasożyty itp. Lecząc bruksizm holistycznie analizujemy stan zdrowia pacjenta, tryb życia, zlecamy badania i jednocześnie mocno koncentrujemy się na warunkach zgryzowych. Zalecamy terapię ortodontyczną autorskimi metodami dr Iwony Gnach-Olejniczak, wybitnego eksperta ortodoncji dorosłych w Polsce. W trakcie leczenia bruksizmu posiłkujemy się także botoksem, aby czasowo zredukować silny odruch zgrzytania i zaciskania zębów. Jest to jednak tylko element leczenia objawowego, a my preferujemy kompleksowe leczenie z wyeliminowaniem przyczyn bruksizmu.

Suche pachy, dłonie i stopy bez problemu nadpotliwości

Badania kliniczne pokazują, że nadpotliwość po zastosowaniu iniekcji toksyną botulinową zmniejsza się o ponad 80% już po tygodniu od zabiegu. Miejsca o nadmiernej aktywności gruczołów potowych są łatwe do zdiagnozowania za pomocą testu Minora (z użyciem jodyny i skrobii). Równomierne ostrzyknięcie skóry botoksem (po zastosowaniu znieczulenia) powoduje blokadę zakończeń nerwowych, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. Blokada ta utrzymuje się średnio 6-12 miesięcy. Po tym czasie stopniowo powstają nowe zakończenia, a nadpotliwość wraca, jednak u niektórych pacjentów w dużo mniejszym nasileniu. Kolejny zabieg zastosowania botoksu na nadpotliwość może być wykonany, zanim problem wróci – średnio po ok. 7 miesiącach. W UNIDENT UNION Medycyna Estetyczna w przypadku nadpotliwości stosujemy także radiofrekwencję mikroigłową VIVACE®, za pomocą której w trwały sposób blokujemy aktywność gruczołów potowych. Rodzaj terapii dobieramy do potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Ważne przed zabiegiem

Zabieg nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta, pamiętaj jednak, by przez 2-3 dni przed zrezygnować z przyjmowania aspiryny i innych leków rozrzedzających krew, ponieważ zwiększają one krwawienie po iniekcji.

Jak wygląda zabieg?

Po analizie rysów twarzy w spoczynku i przy maksymalnej mimice lekarz zaplanuje procedurę podania toksyny botulinowej i wprowadzi ją domięśniowo za pomocą cieniutkiej igły i strzykawki o pojemności 1 ml. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić delikatne krwawienie, jak po pobieraniu krwi, które minie w ciągu 1-2 minut. Pierwsze korzystne zmiany zaobserwujesz po 2-3 dniach, jednak pełny efekt widoczny będzie po ok. 2 tygodniach i utrzyma się kilka miesięcy.

Ważne po zabiegu

 • Przez 4-5 godzin od wstrzyknięcia botoksu nie pochylaj głowy, utrzymując pozycję horyzontalną, nie kładź się spać, nie dotykaj i nie masuj miejsc, gdzie wykonano iniekcję
 • W dniu podania toksyny botulinowej zrezygnuj z sauny, basenu, solarium, ćwiczeń fizycznych
 • W ciągu najbliższych 4-5 godzin nie zażywaj aspiryny, alkoholu i innych substancji rozrzedzających krew

Rekomendowana liczba zabiegów

U większości pacjentów dezaktywacja toksyny botulinowej następuje po ok. 3-4 miesiącach, jednak pobudzenie zrelaksowanego toksyną botulinową mięśnia trwa i nadmierna (wymagająca powtórnego zabiegu) aktywność mimiki notowana jest dopiero po ok. 6-9 miesiącach.

Dlatego zalecamy powtarzanie zabiegów nie częściej niż co pół roku, a najlepiej co 6-12 miesięcy. Zwłaszcza że po ponownym podaniu botoksu obserwujemy dłuższy efekt działania preparatu.

Często zdarza się też tak, że mięsień, którego praca została uspokojona za pomocą botoksu, przez dłuższy okres nie wraca do nadmiernej aktywności i pacjenci z zabiegu na zabieg coraz dłużej cieszą się zrelaksowanym i odmłodzonym wyglądem.

Pacjenci pytają nas często, co stanie się z rysami twarzy, gdy botoks przestanie działać. Wyjaśniamy, że mimika nie wróci w sposób nagły do pierwotnego stanu. Skóra stopniowo i w sposób niezauważalny zacznie się znowu marszczyć w miejscach nadmiernie mimicznych, jednak siła tej mimiki może być osłabiona, a skóra, która odpoczęła od zagniatania się w miejscu zmarszczek, będzie wyglądać młodziej.

Odczuwalność zabiegu

Zabieg jest iniekcyjny, a więc wiąże się z wykonaniem kilku-kilkunastu zastrzyków domięśniowych cienką igłą i strzykawką o pojemności 1 ml, nazywaną przez pacjentów insulinówką. Zabieg, choć bardzo precyzyjny, jest krótkotrwały i u większości nie wymaga znieczulenia. Jednak u pacjentów wrażliwych, tak jak w przypadku pobierania krwi u dzieci czy wykonywania zastrzyków domięśniowych, stosujemy okluzję z kremu znieczulającego lub schłodzenie skóry cold-packiem. Wykonanie iniekcji trwa dosłownie chwilę, a bezpośrednio po podaniu toksyny botulinowej pacjent czuje się jak przed zabiegiem, nie ma żadnych pozabiegowych odczuć.

Producenci toksyny botulinowej wymagają od ośrodków medycznych wymienienia następujących działań niepożądanych, choć niektóre z nich zdarzają się niezwykle rzadko:

 • Miejscowy ból w miejscu wkłucia (niewielki)
 • Niewielkie krwiaki lub siniaki (do zamaskowania makijażem)
 • Zmęczenie i objawy grypopodobne, występujące 1-2 dni po zabiegu, są reakcją organizmu na białka wchodzące w skład preparatu. Pacjenci proszeni są o informowanie o takich przejściowych odczuciach pozabiegowych, lekarz zastosuje wtedy przy kolejnym zabiegu inny preparat.
 • Czasowe opadanie powieki górnej (ptoza) lub brwi, wynikające z przeniknięcia toksyny do mięśnia dźwigacza powieki górnej (brak takich powikłań w dossier kliniki)
 • Przejściowe zaburzenie widzenia (widzenie podwójne) (brak takich powikłań w dossier kliniki)
 • Opuchlizna i zaczerwienienie tkanek
 • Reakcje alergiczne (niezdiagnozowane wcześniej uczulenie na składniki preparatu)
 • Suchość w ustach

Przeciwwskazania

Toksyna botulinowa to substancja, którą stosujemy miejscowo i nie ma ona całościowego wpływu na organizm. Nie zaleca się jej stosowania w następujących przypadkach:

 • Ciąża, karmienie piersią (ze względu na niewykonywanie badań u kobiet ciężarnych i karmiących)
 • Niektóre choroby neurologiczne (zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego)
 • Uczulenie na albuminę ludzką
 • Antybiotykoterapia (należy skonsultować rodzaj przyjmowanego antybiotyku)
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi
 • Nadwrażliwość na składki preparatu
 • Stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryny) – należy odstawić przyjmowanie 2-3 dni przed zabiegiem
 • Stany zapalne w okolicy zabiegowej

Bezpieczeństwo

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej wykonuje się od ok. 30 lat na całym świecie, nie tylko w medycynie estetycznej, lecz także w okulistyce i neurologii. Z powodzeniem stosuje się toksynę botulinową w leczeniu m.in. zeza oraz dziecięcego porażenia mózgowego. Jest więc to produkt medyczny o udokumentowanym klinicznie korzystnym działaniu terapeutycznym. W medycynie estetycznej to najczęściej wykonywany zabieg na świecie, popularny pod każdą niemal szerokością geograficzną. Ponieważ jest zabiegiem medycznym może być wykonywany tylko przez lekarzy.

Toksyna botulinowa jest bezpieczna dla organizmu i nie rozprzestrzenia się drogą nerwową, działając jedynie miejscowo na przekaźnictwa nerwowo-mięśniowe. Dawki stosowane w medycynie estetycznej to maksymalnie 30-50 jednostek na zabieg. Jest to dużo mniejszy zakres niż np. w neurologii, gdzie ze wskazań medycznych i bez ryzyka używa się do tysiąca jednostek podczas zabiegu.

Powikłania, które występują rzadko, ale są notowane po podaniu toksyny botulinowej, mają charakter czasowy. Mijają maksymalnie po kilkunastu tygodniach. Doniesienia naukowe mówią o błędach technicznych (niezachowanie odpowiedniej odległości od oczodołu), które mogą spowodować podwójne widzenie. W naszej 10-letniej praktyce stosowania toksyny botulinowej nie zdarzył się nam taki przypadek. Podobnie nie zanotowaliśmy powikłania w postaci opadania powieki po zastosowaniu toksyny botulinowej. Tego typu przypadki są notowane i wynikają najczęściej ze zbyt niskiego podania preparatu lub niewłaściwego dobrania dawki. Dlatego tak ważne jest korzystanie z zabiegów u doświadczonych specjalistów.

Czy wiesz, że...

TOKSYNA BOTULINOWA MOŻE POMÓC W LECZENIU DEPRESJI?

Neurobiolog Antonio Damasio z University of Southern California uważa, że emocje zaczynają się od objawów, na przykład najpierw występuje przyspieszone bicie serca, a potem dopiero – lęk lub gniew. Damasio nazwał to "pętlą ciała ", co oznacza, że mózg reaguje na to, co dzieje się z ciałem.

Ideę tę wprowadził w życie amerykański chirurg dr Eric Finzi, autor książki „The Face of Emotion”. Uważa on, że można wpływać na nastrój, zmieniając wyraz twarzy. Pacjentom chorym na depresje, wstrzykuje botoks w mięsień marszczący brwi (musculus corrugator supercilii). Jak twierdzi, zabieg przerywa pętlę sprzężenia zwrotnego w mózgu i poprawia nastrój. Lekarz powołuje się na wyniki badań klinicznych publikowanych przez "Journal of Psychiatric Research".